32nd Chilliwack Bantam AAA Elite semis set

in tournaments, regular season

 

 

October 8, 2017

The Elite Division semi-finals are now set for the 32th Annual Chilliwack Bantam AAA tournament.

The games will get underway Sunday afternoon, with OHA Penticton facing St. Georges, and OHA Edmonton facing Northern Alberta – all CSSHL Academy teams..

In the Elite Division – four teams – OHA Penticton, St. Georges, BWC and North Alberta received byes into the quarter-finals, after going undefeated in the three game round robin

Quarter-finals results:

OHA Penticton downed Calgary Bison 8-2 Sunday, after the Bisons downed PCHA 7-2 Saturday to advance to the quarter-finals.

They’ll face St. Georges at 5:00 pm Sunday.

St. Georges downed Delta Green 3-2, Sunday morning, after Delta had downed Nanaimo 11-0 to advance. Delta were also undefeated after the round robin.

BWC advanced on the bye, but lost 4-3 to OHA Edmonton – who had downed Airdrie 4-1 on Saturday to make the quarter-finals. BWC had defeated OHA Edmonton 4-2 in the round robin.

Northern Alberta downed Yale, 4-1 and will now face OHA Edmonton. Yale had downed PoE 8-0 to advance to the quarter-finals.

 

In the Triple A division quarter-finals are still underway.

 NW Calgary plays the Edge who downed Prince George 5-4 in the morning.

Rocky Mountain faces Chilliwack who defeated Juan de Fuca, 4-1.

Okotoks matches up with South Zone who beat San Diego 5-3.

Delta White meet Shawnigan and who defeated NSWC 2-1.

 

Round Robin Results (Thursday and Friday):

Pools:

Pool A – Dennis Anderson

Team GP W L T Pts GF GA +/-
BWC 3 3 0 0 6 19 4 15
Edge 3 1 1 1 3 12 8 4
OHA Edm 3 1 1 1 3 12 8 4
South Zone 3 0 2 1 1 6 19 -13

 

Pool B – Dave Archibald

Team GP W L T Pts GF GA +/-
Delta Green 3 3 0 0 6 13 5 8
Airdrie 3 2 1 0 4 12 7 5
Rocky Mtn 3 1 2 0 2 7 9 -2
PG 3 0 3 0 0 5 16 -11

 

Pool C – Doug Ast

 

Team GP W L T Pts GF GA +/-
St. Georges 3 3 0 0 6 16 6 10
Nanaimo 3 1 1 1 3 10 13 -3
Shawnigan 3 1 1 1 3 12 12 0
NW Calgary 3 1 2 0 2 13 12 1

 

Pool D – Rob Tallas

Team GP W L T Pts GF GA +/-
Calgary Bisons 3 2 0 1 5 12 6 6
Yale 3 2 0 1 5 19 4 15
Delta White 3 1 2 0 2 9 13 -4
NSWC 3 0 3 0 0 3 23 -20

 

Pool E – Bob Ames

Team GP W L T Pts GF GA +/-
OHA Pent. 3 3 0 0 6 19 3 16
PCHA 3 2 1 0 4 17 6 11
Chilliwack 3 1 2 0 2 7 18 -11
San Diego 3 0 3 0 0 7 18 -11

 

Pool F – Nathan Martz

Team GP W L T Pts GF GA +/-
NAX 3 3 0 0 6 23 4 19
POE 2 1 1 0 3 11 8 3
Okotoks 3 1 1 1 3 11 15 -4
Juan de Fuca 3 0 3 0 0 2 22 -20

 

Team Results by Pool:

Pool A – Dennis Anderson

Team GF vs GF Pts
BWC 7 Edge 1 2
BWC 4 OHA 2 2
BWC 8 South Z. 1 2
Totals 19 4 6
Team GF vs GF Pts
Edge 2 BWC 4 0
Edge 6 OHA Ed 0 2
Edge 4 South Z. 4 1
Totals 12 8 3
Team GF vs GF Pts
OHA Ed 2 BWC 4 0
OHA Ed 6 Edge 0 2
OHA Ed 4 South Z 4 1
Totals 12 8 3
Team GF vs GF Pts
South Z. 1 BWC 8 0
South Z. 4 Edge 4 1
South Z. 1 OHA Ed 7 0
Totals 6 19 1

 

Pool B – Dave Archibald

Team GF vs GF Pts
Airdrie 3 Delta G. 4 0
Airdrie 4 PG 3 2
Airdrie 5 Rocky Mtn 0 2
Totals 12 7 4
Team GF vs GF Pts
Delta G 4 Airdrie 3 2
Delta G 6 PG 1 2
Delta G 3 Rocky Mtn 1 2
Totals 13 5 6
Team GF vs GF Pts
PG 3 Airdrie 4 0
PG 1 Delta G. 6 0
PG 1 Rocky Mtn 6 0
Totals 5 16 0
Team GF vs GF Pts
Rocky Mtn 0 Airdrie 5 0
Rocky Mtn 1 Delta G. 3 0
Rocky Mtn 6 PG 1 2
Totals 7 9 2

 

Pool C – Doug Ast

Team GF vs GF Pts
Nanaimo 5 NW Calgary 4 2
Nanaimo 3 Shawnigan 3 1
Nanaimo 2 St. Georges 6 0
Totals 10 13 3
Team GF vs GF Pts
NW Calgary 4 Nanaimo 5 0
NW Calgary 7 Shawnigan 3 2
NW Calgary 2 St. Georges 4 0
Totals 13 12 2
Team GF vs GF Pts
Shawnigan 3 Nanaimo 3 1
Shawnigan 7 NW Calgary 3 2
Shawnigan 2 St. Georges 6 0
Totals 12 12 3
Team GF vs GF Pts
St. Georges 6 Nanaimo 2 2
St. Georges 6 Shawnigan 2 2
St. Georges 4 NW Calgary 2 2
Totals 16 6 6

 

Pool D – Rob Tallas

Team GF vs GF Pts
Cal. Bisons 3 Delta W 2 2
Cal. Bisons NSWC
Cal. Bisons 3 Yale 3 1
Totals 6 5 3
Team GF vs GF Pts
Delta W 2 Cal. Bisons 3 0
Delta W 6 NSWC 2 2
Delta W Yale
Totals 8 5 2
Team GF vs GF Pts
NSWC Cal. Bisons
NSWC 2 Delta W 6 0
NSWC 0 Yale 11 0
Totals 2 17 0
Team GF vs GF Pts
Yale 3 Cal. Bisons 3 1
Yale Delta W
Yale 11 NSWC 0 2
Totals 14 3 3

 

Pool E – Bob Ames

Team GF vs GF Pts
Chilliwack 0 OHA Pent. 8 0
Chilliwack 1 PCHA 7 0
Chilliwack 6 San Diego 3 2
Totals 7 18 2
Team GF vs GF Pts
OHA Pent. 8 Chilliwack 0 2
OHA Pent. 5 PCHA 2 2
OHA Pent. 6 San Diego 1 2
Totals 19 3 6
Team GF vs GF Pts
PCHA 7 Chilliwack 1 2
PCHA 2 OHA Pent. 5 0
PCHA 8 San Diego 0 2
Totals 17 6 4
Team GF vs GF Pts
San Diego 3 PCHA 6 0
San Diego 1 OHA Pent. 6 0
San Diego 3 Chilliwack 6 0
Totals 7 18 0

 

Pool F – Nathan Martz

Team GF vs GF Pts
Juan de Fuca 0 NAX 8 0
Juan de Fuca 2 POE 6 0
Juan de Fuca 0 Okotoks 8 0
Totals 2 22 0
Team GF vs GF Pts
NAX 8 Juan de Fuca 0 2
NAX 4 POE 3 2
NAX 11 Okotoks 1 2
Totals 23 4 6
Team GF vs GF Pts
POE 6 Juan de Fuca 2 2
POE 3 NAX 4 0
POE 2 Yale 2 1
Totals 11 8 3
Team GF vs GF Pts
Okotoks 8 Juan de Fuca 2 2
Okotoks 1 NAX 11 0
Okotoks 2 POE 2 1
Totals 11 15 3`