2016 Pat Quinn Classic – Alaska wins Peewee AAA Gold

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 30, 2016

North Shore Winter Club Peewee A1 couldn’t overcome the Alaska North Stars 2004 in the battle for Peewee Elite gold Friday morning, losing 4-2 to the Northerners, who racked up a perfect 6-0-0 record.

The Winterhawks came into the tournament as the #3 team in the PCAHA A1 division with a record of 7-5-0, 8 points back of #2 BWC A1. The Hawks downed Kamloops 4-0 in the semi-finals to advance, while Alaska advanced on a 4-1 decision over BWC.

Kamloops edged BWC  6-5 for the bronze at Burnaby Lake Arena.

Earlier, in the semi-finals, NSWC had defeated the San Jose Junior Sharks 3-2, BWC had downed Seafair 5-2, Alaska had handled Victoria Racquet Club 7-1 and Kamloops bettered Kelowna 5-1.

Three teams went 3-0-0 in the round robin- NSWC, Seafair and Alaska. BWC, Kamloops and Kelowna were 2-1-0.

Scroll down for all game results.

Round Robin Results:

Pool A
# Team PTS W L T GA GP
1 Alaska 04s 6 3 0 0 6 3
2 BWC A1 4 2 1 0 6 3
3 Nanaimo A1 0 0 3 0 18 3
Pool B
# Team PTS W L T GA GP
1 Kamloops 4 2 1 0 8 3
2 San Jose 2 1 2 0 7 3
3 Cloverdale 2 1 2 0 17 3
Pool C
# Team PTS W L T GA GP
1 NSWC 6 3 0 0 3 3
2 Seafair 6 3 0 0 4 3
3 Kelowna 4 2 1 0 8 3
Pool D
# Team PTS W L T GA GP
1 VRC 2 1 2 0 11 3
2 JDF 0 0 3 0 19 3
3 Burnaby 0 0 3 0 19 3

 

Round Robin and Playoff Game Results:

Tuesday, December 27
POOL PLAY – POOL A/B
G Time Location Away Team GF Home Team GF
2 10:45 PIC #3 S.J. Sharks 04 1 Alaska 04 2
6 11:00 PIC #4 Cloverdale 5 Nanaimo 4
7 11:15 BWC BWC 1 Kamloops 3
3 19:00 PIC #4 Cloverdale 3 Alaska 04 10
8 19:45 BWC BWC 3 S.J. Sharks 04 1
4 20:00 B. Lake Nanaimo 3 Kamloops 7
POOL PLAY – POOL C/D
G Time Location Away Team GF Home Team GF
10 9:00 PIC #3 VRC 1 NSWC 6
14 9:15 PIC #4 Juan De Fuca 2 Seafair 5
18 11:15 B. Lake Burnaby 1 Kelowna 6
11 18:00 BWC Juan De Fuca 0 NSWC 9
15 18:15 B. Lake Burnaby 1 Seafair 7
16 18:45 PIC #3 Kelowna 3 VRC 4
Wednesday, December 28
POOL PLAY – POOL A/B
G Time Location Away Team GF Home Team GF
1 10:00 PIC #4 Kamloops 2 Alaska 04 4
5 11:30 PIC #3 S.J. Sharks 04 6 Nanaimo 2
9 11:45 PIC #4 Cloverdale 2 BWC 3
POOL PLAY – POOL C/D
G Time Location Away Team GF Home Team GF
13 8:15 PIC #4 Seafair 2 VRC 1
17 9:45 PIC #3 Kelowna 5 Juan De Fuca 3
12 10:15 B. Lake Burnaby 2 NSWC 6
PLAYOFFS
G Time Location Away Team GF Home Team GF
4 15:45 PIC #4 Nanaimo 3 Kelowna 4
6 16:45 B. Lake Cloverdale 1 VRC 7
8 17:15 PIC #3 Burnaby 2 BWC 7
2 17:30 PIC #4 Juan De Fuca 1 S.J. Sharks 04 4
Thursday, December 29
PLAYOFFS
G Time Location Away Team GF Home Team GF
9 12:30 B.Copeland S.J. Sharks 04  2 NSWC  3
12 12:30 B. Lake BWC  5 Seafair  2
11 12:30 BWC VRC  1 Alaska 04  7
10 12:30 Kensington Kelowna  1 Kamloops  5
13 19:45 B. Lake Kamloops  0 NSWC  4
14 19:45 BWC BWC  1 Alaska 04  4
Friday, December 30
Playoffs
G Time Location Away Team GF Home Team GF
16 9:15 B. Lake BWC 5 Kamloops  6
15 9:30 B.Copeland Alaska 04  4 NSWC  2

 

 

Peewee Elite Pools:

East East
Pool A Pool B
Alaska North Stars 2004 AAA Kamloops A1
Nanaimo A1 San Jose Jr Sharks 2004 AAA
BWC A1 Cloverdale A1

 

West West
Pool C Pool D
North Shore Winter Club A1 Victoria Racquet Club A1
Seafair A1 Juan De Fuca A1
Kelowna A1 Burnaby Minor A1