2016 Pat Quinn Classic – Bantam Elite semis set

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 29, 2016

The semi-finals are set for the top Bantam Elite division in this year’s Pat Quinn Classic.

Top ranked PCAHA BWC A1 (12-0-0) will meet # 1 CSSHL Delta Prep Academy (19-1-0) at Kensington Arena at 8:00 am Friday; and Lethbridge will face #4 CSSHL Yale (11-6-0) at BWC, also at 8:00.

The winners will face off in the championship game at 2:00 pm at Bill Copeland Arena, losers will meet for the Bronze at 1:15 at Burnaby Lake.

Burnaby Winter Club Bantam A1 were the sole PCAHA team in the quarter-finals. Three CSSHL prep teams from BC – Delta, Yale (Abbotsford) and OHA (Penticton) and one from Alberta, OHA Edmonton –  plus one Alberta club team, Lethbridge, along with two USA teams – Arizona AAA and the Rocky Mountain Roughriders (Colorado) – competed for a spot in the semis Friday morning.

Four teams earned byes to the quarterfinals, Delta (3-0-0), Yale (3-0-0), Lethbridge (2-1-1) and BWC (2-1-1).

Quarter-final results Thursday afternoon were:

Delta Prep 3 vs Rocky Mountain Roughriders (Colorado) 1

Lethbridge 5 vs OHA Edmonton 3

Yale Prep 6 vs Arizona 2

BWC 6 vs OHA Prep 4

 

Bantam Elite – Round Robin Results

East Pool A:

Rank Team W L T GP
1 Delta Prep Academy Elite 3 0 0 3
2 Rocky Mountain Roughriders 0 3 0 3
3 Prince George Cougars 0 3 0 3

East Pool B:

Rank Team W L T GP
1 OHA Prep Academy 2 1 0 3
2 Lethbridge AAA Elite 2 1 0 3
3 Arizona AAA Elite 2 1 0 3

West Pool A:

Rank Team W L T GP
1 BWC Elite 2 1 0 3
2 OHA Edmonton Elite 2 1 0 3
3 LA Jr Kings 02 AAA Elite 1 2 0 3

West Pool B:

Rank Team W L T GP
1 Yale Prep Academy Elite 3 0 0 3
2 Shawnigan Lake Academy Elite 1 2 0 3
3 Delta Varsity Academy Elite 0 3 0 3

 

Game Results:

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
12:30 PM PIC R3 Delta Prep  6 Lethbridge  4
12:45 PM PIC R4 Rocky Mountain 1 Arizona 4
1:00 PM BWC Prince George  2 OHA Prep  6
1:30 PM Bill Copeland BWC  3 Yale Prep  6
3:15 PM BWC OHA Edmonton  6 Shawnigan L. Prep  2
3:45 PM Bill Copeland LA Jr Kings  3 Delta Varsity 2
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC Shawnigan L. Prep                  0 BWC  7
8:00 AM Burnaby Lake OHA Prep  5 Rocky Mountian  2
8:00 AM Bill Copeland Lethbridge  9 Prince George  1
8:00 AM Kensington Arizona  4 Delta Prep  8
10:15 AM BWC Delta Varsity  2 OHA Edmonton  5
10:15 AM Bill Copeland Yale Prep  12 LA Jr Kings 02  0
3:00 PM Bill Copeland Delta Prep  4 OHA Prep  0
3:00 PM BWC Rocky Mountian  1 Lethbridge  4
5:15 PM Bill Copeland Prince George  1 Arizona  6
5:15 PM BWC BWC  4 Delta Varsity  1
7:00 PM PIC R3 OHA Edmonton  3 Yale Prep  7
7:15 PM PIC R4 LA Jr Kings 02  2 Shawnigan L. Prep  6
 Playoffs
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC OHA Edmonton  7 Prince George  2
8:00 AM Bill Copeland Shawnigan Lake 1 Rocky Mountain  7
8:00 AM Kensington OHA Prep  3 Delta Varsity  2
8:00 AM Burnaby Lake Arizona  7 LA Kings 02  4
3:00 PM Burnaby Lake L Game 19 L Game 22
4:45 PM PIC R3 L Game 20 L Game 21
5:30 PM BWC Yale Prep  6 Arizona 2
5:30 PM Bill Copeland Delta Prep  3 Rocky Mountain RR  1
5:45 PM Kensington BWC  6 OHA Prep  4
5:30 PM Burnaby Lake Lethbridge  5 OHA Edmonton  3
Dec. 30 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC Yale  4 Lethbridge  3
8:00 AM Kensington Delta  2 BWC  3
1:15 PM Burnaby Lake BWC  3 Letbridge  2
2:00 PM Bill Copeland Delta  4 Yale  3