2016 Pat Quinn Classic – Peewee Elite QFs set

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 28, 2016

The quarterfinals are set for the Peewee Elite division at the Pat Quinn Classic. Six BC teams and two US teams have made the cut. Three teams went 3-0-0 in the round robin- NSWC, Seafair and Alaska. BWC, Kamloops and Kelowna were 2-1-0.

 

Quarter-final matchups are as follows:

NSWC vs San Jose Sharks (12:30 Bill Copeland)

Seafair vs BWC (12:30 Burnaby Lake Arena)

Alaska North Stars 2004 vs Victoria Racquet Club (12:30 BWC Arena)

Kamloops vs Kelowna (12:30 Kensington Arena).

 

Semifinals will be played at 7:45 Thursday evening at two venues:

at Burnaby Lake (Kelowna/Kamloops vs San Jose/NSWC);

and at Burnaby Winter Club (BWC/Seafair vs VRC/Alaska).

 

Championship and Bronze medal games will be played Friday morning at Bill Copeland (9:30 AM) and Burnaby Lake (9:15 AM), respectively.

 

Round Robin Results:

Pool A
# Team PTS W L T GA GP
1 Alaska 04s 6 3 0 0 6 3
2 BWC A1 4 2 1 0 6 3
3 Nanaimo A1 0 0 3 0 18 3
Pool B
# Team PTS W L T GA GP
1 Kamloops 4 2 1 0 8 3
2 San Jose 2 1 2 0 7 3
3 Cloverdale 2 1 2 0 17 3
Pool C
# Team PTS W L T GA GP
1 NSWC 6 3 0 0 3 3
2 Seafair 6 3 0 0 4 3
3 Kelowna 4 2 1 0 8 3
Pool D
# Team PTS W L T GA GP
1 VRC 2 1 2 0 11 3
2 JDF 0 0 3 0 19 3
3 Burnaby 0 0 3 0 19 3

 

Round Robin and Playoff Game Results:

Tuesday, December 27
POOL PLAY – POOL A/B
G Time Location Away Team GF Home Team GF
2 10:45 PIC #3 S.J. Sharks 04 1 Alaska 04 2
6 11:00 PIC #4 Cloverdale 5 Nanaimo 4
7 11:15 BWC BWC 1 Kamloops 3
3 19:00 PIC #4 Cloverdale 3 Alaska 04 10
8 19:45 BWC BWC 3 S.J. Sharks 04 1
4 20:00 B. Lake Nanaimo 3 Kamloops 7
POOL PLAY – POOL C/D
G Time Location Away Team GF Home Team GF
10 9:00 PIC #3 VRC 1 NSWC 6
14 9:15 PIC #4 Juan De Fuca 2 Seafair 5
18 11:15 B. Lake Burnaby 1 Kelowna 6
11 18:00 BWC Juan De Fuca 0 NSWC 9
15 18:15 B. Lake Burnaby 1 Seafair 7
16 18:45 PIC #3 Kelowna 3 VRC 4
Wednesday, December 28
POOL PLAY – POOL A/B
G Time Location Away Team GF Home Team GF
1 10:00 PIC #4 Kamloops 2 Alaska 04 4
5 11:30 PIC #3 S.J. Sharks 04 6 Nanaimo 2
9 11:45 PIC #4 Cloverdale 2 BWC 3
POOL PLAY – POOL C/D
G Time Location Away Team GF Home Team GF
13 8:15 PIC #4 Seafair 2 VRC 1
17 9:45 PIC #3 Kelowna 5 Juan De Fuca 3
12 10:15 B. Lake Burnaby 2 NSWC 6
PLAYOFFS
G Time Location Away Team GF Home Team GF
4 15:45 PIC #4 Nanaimo 3 Kelowna 4
6 16:45 B. Lake Cloverdale 1 VRC 7
8 17:15 PIC #3 Burnaby 2 BWC 7
2 17:30 PIC #4 Juan De Fuca 1 S.J. Sharks 04 4
Thursday, December 29
PLAYOFFS
G Time Location Away Team GF Home Team GF
9 12:30 B.Copeland S.J. Sharks 04 NSWC
12 12:30 B. Lake BWC Seafair
11 12:30 BWC VRC Alaska 04
10 12:30 Kensington Kelowna Kamloops
13 19:45 B. Lake Winner G10 Winner G9
14 19:45 BWC Winner G12 Winner G11
Friday, December 30
Playoffs
G Time Location Away Team GF Home Team GF
16 9:15 B. Lake Loser G14 Loser G13
15 9:30 B.Copeland Winner G14 Winner G13

 

 

Peewee Elite Pools:

East East
Pool A Pool B
Alaska North Stars 2004 AAA Kamloops A1
Nanaimo A1 San Jose Jr Sharks 2004 AAA
BWC A1 Cloverdale A1

 

West West
Pool C Pool D
North Shore Winter Club A1 Victoria Racquet Club A1
Seafair A1 Juan De Fuca A1
Kelowna A1 Burnaby Minor A1