2016 Pat Quinn Classic Results – Day 1

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 27, 2016

Here is an overview of scores from Day 1 of the Pat Quinn Classic, as of 9:30 pm, along with schedules for upcoming games. (A few games are still in progress).

Scroll down for Bantam AAA and Peewee Elite divisions.

Bantam Elite

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
12:30 PM PIC R3 Delta Prep  6 Lethbridge  4
12:45 PM PIC R4 Rocky Mountain 1 Arizona 4
1:00 PM BWC Prince George  2 OHA Prep  6
1:30 PM Bill Copeland BWC  3 Yale Prep  6
3:15 PM BWC OHA Edmonton  6 Shawnigan L. Prep  2
3:45 PM Bill Copeland LA Jr Kings  3 Delta Varsity 2
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC Shawnigan L. Prep BWC
8:00 AM Burnaby Lake OHA Prep Rocky Mountian
8:00 AM Bill Copeland Lethbridge Prince George
8:00 AM Kensington Arizona Delta Prep
10:15 AM BWC Delta Varsity OHA Edmonton
10:15 AM Bill Copeland Yale Prep LA Jr Kings
3:00 PM Bill Copeland Delta Prep OHA Prep
3:00 PM BWC Rocky Mountian Lethbridge
5:15 PM Bill Copeland Prince George Arizona
5:15 PM BWC BWC Delta Varsity
7:00 PM PIC R3 OHA Edmonton Yale Prep
7:15 PM PIC R4 LA Jr Kings Shawnigan L. Prep
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC 3rd in West 6th in East
8:00 AM Bill Copeland 4th in West 5th in East
8:00 AM Kensington 3rd in East 6th in West
8:00 AM Burnaby Lake 4th in East 5th in West
3:00 PM Burnaby Lake L Game 19 L Game 22
4:45 PM PIC R3 L Game 20 L Game 21
5:30 PM BWC 1st in West W Game 22
5:30 PM Bill Copeland 1st in East W Game 20
5:45 PM Kensington 2nd in West W Game 21
5:30 PM Burnaby Lake 2nd in East W Game 19
Dec. 30 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC W Elite Game 25 W Elite Game 28
8:00 AM Kensington W Elite Game 26 W Elite Game 27
1:15 PM Burnaby Lake L   Elite Game 29 L   Elite Game 30
2:00 PM Bill Copeland W Elite Game 29 W Elite Game 30

 

Bantam AAA

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
9:00 AM Burnaby Lake Seafair  0 OHA Varsity  6
9:00 AM BWC BWC   A2 T2  2 Kelowna 1
9:00 AM Bill Copeland Burnaby A1  10 Colorado  2
9:00 AM Kensington Seattle  3 San Jose Jr. Sharks U13      1
11:15 AM Bill Copeland Nanaimo  6 San Jose Jr Sharks U14 –  9
11:15 AM Kensington Victoria RC  8 Rocky Mountain U13  1
4:30 PM PIC R3 San Jose Jr. Sharks U13   1 Seafair  8
4:45 PM PIC R4 Colorado  1 Seattle  7
5:15 PM Kensington OHA Varsity  0 Burnaby A1  8
6:00 PM Bill Copeland Kelowna  2 Victoria RC  4
7:30 PM Kensington Rocky Mtn U13                 1 Nanaimo  6
8:15 PM Bill Copeland San Jose Jr Sharks U14 BWC   A2 T2
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
10:15 AM Kensington Seafair Colorado
12:30 PM BWC BWC   A2 T2 Rocky Mountain U13
12:30 PM Bill Copeland Nanaimo Kelowna
12:30 PM Burnaby Lake Burnaby Minor San Jose Jr. Sharks U13
1:15 PM PIC R3 Seattle OHA Varsity
1:30 PM PIC R4 Victoria RC San Jose Jr Sharks U14
8:00 PM Bill Copeland 3rd in West 6th in East
8:00 PM BWC 4th in West 5th in East
8:00 PM Burnaby Lake 3rd in East 6th in West
8:15 PM Kensington 4th in East 5th in West
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
10:15 AM BWC 1st in West W Game 22
10:15 AM Bill Copeland 1st in East W Game 20
10:15 AM Kensington 2nd in West W Game 21
10:15 AM Burnaby Lake 2nd in East W Game 19
3:00 PM BWC L Game 19 L Game 22
3:00 PM Bill Copeland L Game 20 L Game 21
7:45 PM Bill Copeland W   Game 25 W   Game 24
8:00 PM Kensington W   Game 26 W   Game 23
Dec. 30 Rink Home GF Away GF
11:00 AM Burnaby Lake L   Game 29 L   Game 30
11:30 AM Bill Copeland W   Game 29 W   Game 30

 

Peewee Elite

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
1 9:00 AM PIC R3 NSWC  6 Victoria RC  1
2 9:15 AM PIC R4 Seafair  5 Juan De Fuca A1  2
3 10:45 AM PIC R3 Alaska Northstars  2 San Jose Jr. Sharks  1
4 11:00 AM PIC R4 Nanaimo  4 Cloverdale  5
5 11:15 AM Burnaby Lake Kelowna  6 Burnaby Minor  1
6 11:15 AM BWC BWC  1 Kamloops  3
7 6:00 PM BWC Juan De Fuca   A1  0 NSWC  9
8 6:15 PM Burnaby Lake Burnaby A1     2 Seafair  7
9 6:45 PM PIC R3 Victoria RC  4 Kelowna  3
10 7:00 PM PIC R4 Cloverdale Alaska Northstars
11 7:45 PM BWC San Jose Jr. Sharks BWC
12 8:00 PM Burnaby Lake Kamloops Nanaimo
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
13 8:15 AM PIC R4 Seafair Victoria RC Kings
14 9:45 AM PIC R3 Kelowna Juan De Fuca A1
15 10:00 AM PIC R4 Alaska Northstars Kamloops
16 10:15 AM Burnaby Lake NSWC Burnaby Minor   A1
17 11:30 AM PIC R3 Nanaimo San Jose Jr. Sharks
18 11:45 AM PIC R4 BWC Cloverdale
19 3:45 PM PIC R4 3rd in West 6th in East
20 4:45 PM Burnaby Lake 4th in West 5th in East
21 5:15 PM PIC R3 3rd in East 6th in West
22 5:30 PM PIC R4 4th in East 5th in West
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
23 12:30 PM BWC 1st in East W Game 20
24 12:30 PM Bill Copeland 1st in West W Game 22
25 12:30 PM Kensington 2nd in East W 3rd Game 19
26 12:30 PM Burnaby Lake 2nd in West W Game 21
27 3:00 PM PIC R3 L Game 19 L Game 22
28 3:00 PM PIC R4 L Game 20 L Game 21
29 7:45 PM BWC W Game 23 W Game 26
30 7:45 PM Burnaby Lake W Game 24 W Game 25
Dec. 30
31 9:15 AM Burnaby Lake L Game 29 L Game 30
32 9:30 AM Bill Copeland W Game 29 W Game 30

 

POOLS:

Bantam Elite

East East
Pool A Pool B
Delta Prep Academy Lethbridge Bantam AAA
Rocky Mountain Roughriders Arizona Bantam AAA
Prince George Cougars OHA Prep Academy

 

Pool C Pool D
Burnaby Winter Club Yale Prep Academy
OHA Edmonton Shawnigan Lake Academy
LA Jr Kings 02 AAA Delta Varsity Academy

 

Bantam AAA

East East
Pool A Pool B
Burnaby Minor Bantam Bulldogs A1 Colorado Thunderbirds 02 AAA
Seafair Bantam A1 OHA Bantam Varsity
Seattle Bantam A1 San Jose Jr Sharks 03 AAA

 

West West
Pool C Pool D
BWC Bantam A2 Kelowna Bantam A1
Nanaimo Clippers Bantam A1 San Jose Jr Sharks 2002 AAA
Victoria Racquet Club Bantam A1 Rocky Mountain Roughriders 03 AAA

 

Peewee Elite

East East
Pool A Pool B
Alaska North Stars 2004 AAA Kamloops A1
Nanaimo A1 San Jose Jr Sharks 2004 AAA
BWC A1 Cloverdale A1

 

West West
Pool C Pool D
North Shore Winter Club A1 Victoria Racquet Club A1
Seafair A1 Juan De Fuca A1
Kelowna A1 Burnaby Minor A1