2016 Pat Quinn Classic set to go, pools, schedules

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 26, 2016

The second iteration of one of the oldest bantam tournaments in BC is set to get underway, Tuesday, December 27.

Formerly known as the Burnaby Bantam Classic, the second annual Pat Quinn Classic is both a tribute to and legacy of the former Vancouver Canucks defenceman, coach, general manager and president, who passed away just over two years ago.

This year the tournament includes a 12 teams in each of the three divisions: Bantam Elite, Bantam AAA and Peewee Elite – extending the Burnaby Minor Hockey hosted Christmas tradition to 53 years.

 

Pat Quinn quote

 

 

The competition is a prime event for hockey scouts, as 63 players in the 2015 Pat Quinn Classic were drafted in the 2016 Western Hockey League (WHL) Draft.

“This is a great opportunity for future hockey stars to show their skills,” said honorary tournament chair Cliff Ronning.

“And this tournament honours Pat Quinn’s countless contributions to the game,” added Ronning, a Burnaby resident and former Vancouver Canuck.

In fact, Ronning competed in this tournament as a minor hockey player, as did former NHLers such as Joe Sakic, Glenn Anderson and Ryan Nugent-Hopkins.

The tournament involves partnerships with the Vancouver Canucks Alumni and the WHL with support from the City of Burnaby and Sport Burnaby.

“We’re thrilled to help continue the long tradition of this tournament,” said Manager of Sport Burnaby, Jennifer Scott.

“We are so fortunate to have such great venues and strong community support, we invite everyone to check out the tournament and cheer on these talented young players.”

Five of the top 10 Bantam teams in Western Canada and two of the top 10 teams from the Western U.S., are participating in this year’s tournament which runs from December 27 to 30 at four venues: Bill Copeland Arena (feature rink), Burnaby Lake Arena, Burnaby Winter Club, Kensington Arena and Planet Ice Coquitlam.

Proceeds go to the Pat Quinn Legacy Fund, made up of a number of initiatives in honour of Pat Quinn, including a scholarship that supports former hockey players who want to pursue advanced legal studies, a cause that is very close to the heart of the Quinn family.

The goal of the Pat Quinn Classic is to create a top international calibre tournament in Western Canada to showcase local teams alongside some of the strongest programs in Canada, the U.S. and internationally.

Organizers worked with the Quinn family to create a unique tournament that strikes the right balance between exciting hockey, skill and leadership development and community engagement. Pat motivated players at all levels to work hard on the ice and live with passion and integrity off the ice. The vision of this tournament exemplifies his love of hockey and his unwavering commitment to give back to the community.

 

Some highlights:

In the Bantam AAA Elite division, BWC Bruins A1 are again one of the top teams in Western Canada, and will be challenged by six Academy teams – #1 CSSHL ranked Delta Prep, #4 Yale, #5 Notre Dame Hounds, from Wilcox, Saskatchewan, #6 OHA Edmonton, #7 OHA (Penticton), #8 Shawnigan, as well as Prince George Cougars,  Alberta’s Rocky Mountain Raiders and Lethbridge Bantam AAA, plus Arizona Bantam AAA and the Los Angeles Jr. 2002 Kings from USA.

In the Bantam AAA division, Burnaby Minor Bantam A1 will be hosting three USA teams – from San Jose, Colorado and Seattle, along with two teams from the Island, Nanaimo and Victoria Racquet Club, OHA Varsity, Kelowna, Rocky Mountain Roughriders 2003, along with Seafair, BWC A2, and Kelowna BA1.

In the Peewee AAA Elite division, #2 ranked PCAHA Flight 1 BWC A1 and #3 ranked NSWC will headline a group that includes Alaska North Stars 2004 and San Jose Sharks 2004, along with Kamloops, Nanaimo, Cloverdale, Seafair, Kelowna, Juan de Fuca, Victoria Racquet Club, and host Burnaby Minor Peewee A1.

All games will be webcast at http://sportscanada.tv/pqc/

The Bantam AAA Elite Championship game will be broadcast on Shaw TV, December 30 at 2:00 p.m.

POOLS:

Bantam Elite

East East
Pool A Pool B
Delta Prep Academy Lethbridge Bantam AAA
Rocky Mountain Roughriders Arizona Bantam AAA
Prince George Cougars OHA Prep Academy

 

Pool C Pool D
Burnaby Winter Club Yale Prep Academy
OHA Edmonton Shawnigan Lake Academy
LA Jr Kings 02 AAA Delta Varsity Academy

 

Bantam AAA

East East
Pool A Pool B
Burnaby Minor Bantam Bulldogs A1 Colorado Thunderbirds 02 AAA
Seafair Bantam A1 OHA Bantam Varsity
Seattle Bantam A1 San Jose Jr Sharks 03 AAA

 

West West
Pool C Pool D
BWC Bantam A2 Kelowna Bantam A1
Nanaimo Clippers Bantam A1 San Jose Jr Sharks 2002 AAA
Victoria Racquet Club Bantam A1 Rocky Mountain Roughriders 03 AAA

 

Peewee Elite

East East
Pool A Pool B
Alaska North Stars 2004 AAA Kamloops A1
Nanaimo A1 San Jose Jr Sharks 2004 AAA
BWC A1 Cloverdale A1

 

West West
Pool C Pool D
North Shore Winter Club A1 Victoria Racquet Club A1
Seafair A1 Juan De Fuca A1
Kelowna A1 Burnaby Minor A1

 

SCHEDULES:

Bantam Elite

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
12:30 PM PIC R3 Delta Prep Lethbridge
12:45 PM PIC R4 Rocky Mountian Arizona
1:00 PM BWC Prince George OHA Prep
1:30 PM Bill Copeland BWC Yale Prep
3:15 PM BWC OHA Edmonton Shawnigan L. Prep
3:45 PM Bill Copeland LA Jr Kings Delta Varsity
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC Shawnigan L. Prep BWC
8:00 AM Burnaby Lake OHA Prep Rocky Mountian
8:00 AM Bill Copeland Lethbridge Prince George
8:00 AM Kensington Arizona Delta Prep
10:15 AM BWC Delta Varsity OHA Edmonton
10:15 AM Bill Copeland Yale Prep LA Jr Kings
3:00 PM Bill Copeland Delta Prep OHA Prep
3:00 PM BWC Rocky Mountian Lethbridge
5:15 PM Bill Copeland Prince George Arizona
5:15 PM BWC BWC Delta Varsity
7:00 PM PIC R3 OHA Edmonton Yale Prep
7:15 PM PIC R4 LA Jr Kings Shawnigan L. Prep
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC 3rd in West 6th in East
8:00 AM Bill Copeland 4th in West 5th in East
8:00 AM Kensington 3rd in East 6th in West
8:00 AM Burnaby Lake 4th in East 5th in West
3:00 PM Burnaby Lake L Game 19 L Game 22
4:45 PM PIC R3 L Game 20 L Game 21
5:30 PM BWC 1st in West W Game 22
5:30 PM Bill Copeland 1st in East W Game 20
5:45 PM Kensington 2nd in West W Game 21
5:30 PM Burnaby Lake 2nd in East W Game 19
Dec. 30 Rink Home GF Away GF
8:00 AM BWC W Elite Game 25 W Elite Game 28
8:00 AM Kensington W Elite Game 26 W Elite Game 27
1:15 PM Burnaby Lake L   Elite Game 29 L   Elite Game 30
2:00 PM Bill Copeland W Elite Game 29 W Elite Game 30

 

Bantam AAA

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
9:00 AM Burnaby Lake Seafair OHA Varsity
9:00 AM BWC BWC   A2 T2 Kelowna
9:00 AM Bill Copeland Burnaby Minor Colorado
9:00 AM Kensington Seattle San Jose Jr. Sharks U13
11:15 AM Bill Copeland Nanaimo San Jose Jr Sharks U14
11:15 AM Kensington Victoria RC Rocky Mountain U13
4:30 PM PIC R3 San Jose Jr. Sharks U13 Seafair
4:45 PM PIC R4 Colorado Seattle
5:15 PM Kensington OHA Varsity Burnaby Minor
6:00 PM Bill Copeland Kelowna Victoria RC
7:30 PM Kensington Rocky Mountain U13 Nanaimo
8:15 PM Bill Copeland San Jose Jr Sharks U14 BWC   A2 T2
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
10:15 AM Kensington Seafair Colorado
12:30 PM BWC BWC   A2 T2 Rocky Mountain U13
12:30 PM Bill Copeland Nanaimo Kelowna
12:30 PM Burnaby Lake Burnaby Minor San Jose Jr. Sharks U13
1:15 PM PIC R3 Seattle OHA Varsity
1:30 PM PIC R4 Victoria RC San Jose Jr Sharks U14
8:00 PM Bill Copeland 3rd in West 6th in East
8:00 PM BWC 4th in West 5th in East
8:00 PM Burnaby Lake 3rd in East 6th in West
8:15 PM Kensington 4th in East 5th in West
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
10:15 AM BWC 1st in West W Game 22
10:15 AM Bill Copeland 1st in East W Game 20
10:15 AM Kensington 2nd in West W Game 21
10:15 AM Burnaby Lake 2nd in East W Game 19
3:00 PM BWC L Game 19 L Game 22
3:00 PM Bill Copeland L Game 20 L Game 21
7:45 PM Bill Copeland W   Game 25 W   Game 24
8:00 PM Kensington W   Game 26 W   Game 23
Dec. 30 Rink Home GF Away GF
11:00 AM Burnaby Lake L   Game 29 L   Game 30
11:30 AM Bill Copeland W   Game 29 W   Game 30

 

Peewee Elite

Dec. 27 Rink Home GF Away GF
1 9:00 AM PIC R3 NSWC Victoria RC
2 9:15 AM PIC R4 Seafair Juan De Fuca A1
3 10:45 AM PIC R3 Alaska Northstars San Jose Jr. Sharks
4 11:00 AM PIC R4 Nanaimo Cloverdale
5 11:15 AM Burnaby Lake Kelowna Burnaby Minor
6 11:15 AM BWC BWC Kamloops
7 6:00 PM BWC Juan De Fuca   A1 NSWC
8 6:15 PM Burnaby Lake Burnaby Minor   A1 Seafair
9 6:45 PM PIC R3 Victoria RC Kelowna
10 7:00 PM PIC R4 Cloverdale Alaska Northstars
11 7:45 PM BWC San Jose Jr. Sharks BWC
12 8:00 PM Burnaby Lake Kamloops Nanaimo
Dec. 28 Rink Home GF Away GF
13 8:15 AM PIC R4 Seafair Victoria RC Kings
14 9:45 AM PIC R3 Kelowna Juan De Fuca A1
15 10:00 AM PIC R4 Alaska Northstars Kamloops
16 10:15 AM Burnaby Lake NSWC Burnaby Minor   A1
17 11:30 AM PIC R3 Nanaimo San Jose Jr. Sharks
18 11:45 AM PIC R4 BWC Cloverdale
19 3:45 PM PIC R4 3rd in West 6th in East
20 4:45 PM Burnaby Lake 4th in West 5th in East
21 5:15 PM PIC R3 3rd in East 6th in West
22 5:30 PM PIC R4 4th in East 5th in West
Dec. 29 Rink Home GF Away GF
23 12:30 PM BWC 1st in East W Game 20
24 12:30 PM Bill Copeland 1st in West W Game 22
25 12:30 PM Kensington 2nd in East W 3rd Game 19
26 12:30 PM Burnaby Lake 2nd in West W Game 21
27 3:00 PM PIC R3 L Game 19 L Game 22
28 3:00 PM PIC R4 L Game 20 L Game 21
29 7:45 PM BWC W Game 23 W Game 26
30 7:45 PM Burnaby Lake W Game 24 W Game 25
Dec. 30
31 9:15 AM Burnaby Lake L Game 29 L Game 30
32 9:30 AM Bill Copeland W Game 29 W Game 30