43rd Annual Rick Lapointe Bantam AAA finals set

in Other News, tournaments

 

vrc-ricklapointe-tourney-2012

 

December 5, 2015

The final match ups for the 43rd Annual Rick LaPointe AAA Bantam Memorial Tournament, hosted by the Victoria Raquet Club, are set for Sunday.

Kamloops and JDF will play for Gold in the A Pool final, while Hollyburn meets Prince George in the B Pool, and Chilliwack faces-off vs Semiahmoo in the C Pool final.

The tourney started with 12 teams, divided into three pools. After a three game round robin, teams were re-seeded into three flights according to round-robin record: 1-4 (Pool A), 5-8 (Pool B), and 9-12 (Pool C), based on points and goal differentials.

Semi-finals for each flight were played Saturday with the winners advancing to the pool finals Sunday.

In Pool A, Kelowna tiered first, Kamloops second, Nanaimo third and Juan de Fuca fourth. In the semis, JDF upset Kelowna, 2-1; and Kamloops prevailed over Nanaimo 6-3.

In Pool B, Hollyburn tiered first, followed by South Anchorage, Prince George and BWC A2s. In the semis, Hollyburn edged BWC 4-3; and Prince George handled South Anchorage 8-3.

In Pool C, Semiahmoo tiered first, Chilliwack second, Abbotsford third, and Victoria RC fourth. In the semis, Semiahmoo edged VRC 4-3 and Chilliwack downed Abbotsford 8-1.

Last year the VRC Kings won the tournament with a 2-0 win over the Kelowna Rockets in the final, but this year the team is in a rebuilding mode.

 

Here are the reseeded pool groupings, along with final standings and all game results.

A Pool GF GA Diif Pts
Kelowna 26 -5 21 6
Kamloops 23 -13 10 5
Nanaimo 13 -9 4 5
JDF 16 -10 6 4
B Pool GF GA Diif Pts
Hollyburn 15 -10 5 4
South Anchorage 14 -12 2 4
Prince George 16 -16 0 2
BWC A2 16 -14 2 2
C Pool GF GA Diif Pts
Semiahmoo 14 -19 -5 2
Chilliwack 8 -17 -9 0
Abbotsford 8 -19 -11 0
Victoria RC 3 -28 -25 0

 

Round Robin Standings

G1 G2 G3 Tot
Courtnall GF GA GF GA GF GA GF GA Diif Pts
1 Kelowna 7 2 11 1 8 2 26 -5 21 6
2 South Anchorage 2 7 7 1 5 4 14 -12 2 4
3 BWC AA 10 1 2 8 4 5 16 -14 2 2
4 VRC T1 1 10 1 7 1 11 3 -28 -25 0
G1 G2 G3 Totals
O’Byrne GF GA GF GA GF GA GF GA Diif Pts
1 Kamloops Jr Blazers 9 6 11 4 3 3 23 -13 10 5
2 Nanaimo Clippers 7 5 3 1 3 3 13 -9 4 5
3 Semiahmoo Ravens 5 7 4 11 5 1 14 -19 -5 2
4 Chilliwack Bruins A1 6 9 1 3 1 5 8 -17 -9 0
G1 G2 G3 Totals
Pettinger GF GA GF GA GF GA GF GA Diif Pts
1 Juan de Fuca 7 1 8 3 1 6 16 -10 6 4
2 Hollyburn 4 1 5 8 6 1 15 -10 5 4
3 PG Cougars 1 7 8 5 7 4 16 -16 0 2
4 Abbotsford 1 4 3 8 4 7 8 -19 -11 0

 

Round robin schedule and semi final game results:

Courtnall
Thu, Dec. 3
Away GF Home GF
8:30A Kelowna   Rockets 7 S. Anchorage Moose 2
9:30A BWC AA 10 Victoria RC 1
7:30P S. Anchorage Moose 7 Victoria RC 1
Fri, Dec. 4
Away GF Home GF
12:00P Victoria RC 1 Kelowna   Rockets 11
7:30P S. Anchorage Moose 5 BWC AA 4
7:30P BWC AA 2 Kelowna   Rockets 8
O’bryne
Thu, Dec. 3
Away GF Home GF
9:15A Semiahmoo Ravens 5 Nanaimo Clippers 7
12:00P Chilliwack Bruins 6 Kamloops Jr Blazers 9
Fri, Dec. 4
6:45A Nanaimo Clippers 3 Chilliwack Bruins 1
7:00A Kamloops Jr Blazers 11 Semiahmoo Ravens 4
2:30P Nanaimo Clippers 3 Kamloops Jr Blazers 3
5:00P Semiahmoo Ravens 5 Chilliwack Bruins 1
Petttinger
Thu, Dec. 3 GF Home GF
7:00A Juan de Fuca 7 PG Cougars 1
8:00A Hollyburn 4 Abbotsford 1
2:30P Hollyburn 5 PG Cougars 8
5:00P Abbotsford 3 Juan de Fuca 8
Fri, Dec. 4
Away GF Home GF
9:15A Juan de Fuca 1 Hollyburn 6
9:30A PG Cougars 7 Abbotsford 4
SEMI FINALS
Sat, Dec 5
7:00A Victoria RC (C4) 3 Semiahmoo (C1) 4
10:30A Abbotsford (C3) 1 Chilliwack (C2) 8
12:00P BWC AA (B4) 3 Hollyburn (B1) 4
2:30P PG (B3) 8 S. Anchorage (B2) 3
5:00 JDF (A4) 2 Kelowna (A1) 1
7:30 Nanaimo (A3) 3 Kamloops (A2) 6
FINALS
Sun, Dec 6
8:00A Chilliwack (#4 O’B) Semiahmoo (#3 O’B)
10:30A PG (#3 Pett) Hollyburn (#2 Pett)
1:00P Kamloops (#1 O’B) JDF (#1 Pett)