48th KIBIHT underway – 30 teams, 2 Tiers, RR Schedules

in Other News, tournaments

110204 KIBIHT_RollUpBanner

 

December 30, 2015

The 48th version of the Kamloops International Bantam Ice Hockey Tournament, known as KIBIHT, one of Western Canada’s most storied bantam tournaments – is now underway.

The tournmant features 30 teams in competition over the five day event, including 10 teams in the Tier 1 division and 20 teams in Tier 2. The tourney starts December 30 and wraps up January 3.

A highlight of this year’s tournament is the addition of the Hungarian U16 National Team to the competition and continues a long standing KIBIHT tradition of welcoming bantam age teams from around the world to Kamloops. Hungary and Kamloops T2 will play an exhibition game Sunday, December 27, in the unofficial kick off to the tourney (3:45 NHL rink).

Four USA teams are also competing, including Nebraska’s Fremont Flyers.

The Hungarian U16s, mostly 15 year olds with a couple of 14 year olds, started off with a 12-2 thumping of Semiahmoo Ravens in the opener Wednesday morning. They scored four in the first and six in the second; getting five point performances from #22 Natan Vertes and #14 Sebestyen Kovacs both 2G, 3A.

The Hungarians followed up with a 5-1 win over the Kamloops Blazers in the evening game.

In the other early T1 game, Airdrie Extreme scored four answered, including three in the third in a 4-1 win over Balgonie Prairie Storm. The Vancouver T-Birds, Spruce Grove PAC, and Prince George Cougars also all posted wins in day 1.

Ten T2 games are already in the books.

Scroll down for scores all scores so far.

Hockey Hub will be updating scores throughout the tourney.

Tier 1: 10 Teams

Abbotsford Hawks, Airdrie Xtreme, Balgonie Prairie Storm, Chilliwack Jr. Bruins, Hungarian U16 National Team, Kamloops Jr. Blazers, Prince George Jr. Cougars, Semiahmoo Ravens, Spruce Grove PAC Saints, and Vancouver Thunderbirds.

 

Tier 1 Schedule: Round Robin

G#1

Tier 1

Time On Rink HOME GF AWAY GF
1 30-Dec 9:30am NHL Hungary  12 Semiahmoo  2
2 30-Dec 10:00am OLY Balgonie  1 Airdrie  4
3 30-Dec 2:30pm Memorial Abbotsford  2 Vancouver T-Birds  5
4 30-Dec 2:30pm Brock Spruce Grove  6 Chilliwack  5
5 30-Dec 7:30pm OLY Kamloops  1 Hungary  5
6 30-Dec 8:00pm NHL Balgonie 3 Prince George  6
7 31-Dec 7:00am NHL Semiahmoo Chilliwack
8 31-Dec 7:30am OLY Abbotsford Airdrie
9 31-Dec 2:30pm NHL Hungary Spruce Grove
10 31-Dec 2:30pm Memorial Vancouver Balgonie
11 31-Dec 2:30pm Brock Prince George Abbotsford
12 31-Dec 3:00pm OLY Kamloops Semiahmoo
13 31-Dec 7:30pm Brock Prince George Airdrie
14 31-Dec 7:30pm Memorial Chilliwack Kamloops
15 1-Jan 9:30am NHL Abbotsford Balgonie
16 1-Jan 9:30am Memorial Semiahmoo Spruce Grove
17 1-Jan 9:30am Brock Vancouver Prince George
18 1-Jan 10:00am OLY Chilliwack Hungary
19 1-Jan 5:00pm NHL Spruce Grove Kamloops
20 1-Jan 5:30pm OLY Airdrie Vancouver

 

 

Tier 2: 20 Teams – Defending Champion- North Shore Winter Club A2

Calgary Canucks, Campbell River Tyees, Castlegar Rebels, Fremont (Nebraska) Flyers, Kamloops T2 Jr. Blazers, Kelowna T2 Jr. Rockets, Langley T2 Eagles, North Delta Sundevils, North Shore Winter Club T2, Penticton Jr. Vees.

POE Varsity, Prince George T2 Jr. Cougars, Salmon Arm Silvertips, Seattle T2 Sno-kings, South Anchorage Moose, Spokane Jr. Chiefs, Vancouver T2 Thunderbirds, Vernon Jr. Vipers, Williams Lake Timberwolves, and Yellowknife Wolfpack.

 

Tier 2 Schedule: Round Robin

Game #

Tier 2

Time On Rink HOME  GF AWAY  GF
30 30-Dec 7:00am NHL Spokane  0 Campbell River 9
31 30-Dec 7:30am OLY Yellowknife  6 Castlegar  0
32 30-Dec 9:30am Memorial NSWC A2  4 Prince George T2  5
33 30-Dec 9:30am Brock South Anchorage  8 Penticton  0
34 30-Dec 12:00pm NHL Vancouver A2  0 Salmon Arm  4
35 30-Dec 12:00pm Memorial Seattle  4 Kelowna  5
36 30-Dec 12:00pm Brock Calgary  3 POE Varsity  6
37 30-Dec 12:30PM OLY Fremont  2 Vernon  7
38 30-Dec 2:30pm NHL North Delta  3 Williams Lake  7
39 30-Dec 3:00pm OLY Kamloops  2 Langley  1
40 31-Dec 7:00am Memorial Langley Spokane
41 31-Dec 7:00am Brock Kamloops Campbell River
42 31-Dec 9:30am NHL Kelowna POE Varsity
43 31-Dec 9:30am Memorial Vancouver A2 Yellowknife
44 31-Dec 9:30am Brock Salmon Arm Castlegar
45 31-Dec 10:00am OLY Seattle Calgary
46 31-Dec 12:00pm NHL Williams Lake Vernon
47 31-Dec 12:00pm Memorial NSWC A2 South Anchorage
48 31-Dec 12:00pm Brock Prince George T2 Penticton
49 31-Dec 12:30pm OLY North Delta Fremont
50 31-Dec 5:00pm NHL Spokane Kamloops T2
51 31-Dec 5:00pm Memorial POE Varsity Seattle