BCHL – Playoff Matchups Set, Final Scoring stats

in Other News, regular season

 

February 24, 2020

The BCHL regular season wrapped up over the weekend, and the matchups are all set for the 2019-20 Shaw BCHL Playoffs.

The first round will consist of eight best-of-seven series in the Interior, Island and Mainland Divisions. Teams have the option to choose a 2-2-1-1-1 format or a 2-3-2 based on what works best for the two sides.

A change for this year sees the two wildcard seeds re-seeded in the Interior Division based on point totals.

That means the Victoria Grizzlies slot in as the number-six seed, the Prince George Spruce Kings are the seventh seed and the West Kelowna Warriors are number eight.

As usual, the Interior will also re-seed after the first round.

See below for the matchups and the full schedule for each series.

Interior Division Playoffs

#1 Penticton Vees vs. #8 West Kelowna Warriors

Game 1: Thursday, Feb. 27 – 7 p.m. – South Okanagan Events Centre (Penticton)
Game 2: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – South Okanagan Events Centre
Game 3: Sunday, Mar. 1 – 3 p.m. – Royal LePage Place (West Kelowna)
Game 4: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – Royal LePage Place
Game 5: Wednesday, Mar. 4 – 7 p.m. – South Okanagan Events Centre*
Game 6: Saturday, Mar. 7 – 7 p.m. – Royal LePage Place*
Game 7: Monday, Mar. 9 – 7 p.m. – South Okanagan Events Centre*

#2 Trail Smoke Eaters vs. #7 Prince George Spruce Kings

Game 1: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – Cominco Arena (Trail)
Game 2: Saturday, Feb. 29 – 7 p.m. – Cominco Arena
Game 3: Monday, Mar. 2 – 7 p.m. – Rolling Mix Concrete Arena (Prince George)
Game 4: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – Rolling Mix Concrete Arena
Game 5: Thursday, Mar. 5 – 7 p.m. – Rolling Mix Concrete Arena*
Game 6: Saturday, Mar. 7 – 7 p.m. – Cominco Arena*
Game 7: Sunday, Mar. 8 – 7 p.m. – Cominco Arena*

#3 Salmon Arm Silverbacks vs. #6 Victoria Grizzlies

Game 1: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – Shaw Centre (Salmon Arm)
Game 2: Saturday, Feb. 29 – 7 p.m. – Shaw Centre
Game 3: Monday, Mar. 2 – 7 p.m. – The Q Centre (Victoria)
Game 4: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – The Q Centre
Game 5: Thursday, Mar. 5 – 7 p.m. – Shaw Centre*
Game 6: Saturday, Mar. 7 – 7 p.m. – The Q Centre*
Game 7: Monday, Mar. 9 – 7 p.m. – Shaw Centre*

#4 Wenatchee Wild vs. #5 Vernon Vipers

Game 1: Saturday, Feb. 29 – 7:05 p.m. – Town Toyota Center (Wenatchee)
Game 2: Sunday, Mar. 1 – 7:05 p.m. – Town Toyota Center
Game 3: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – Kal Tire Place (Vernon)
Game 4: Wednesday, Mar. 4 – 7 p.m. – Kal Tire Place
Game 5: Friday, Mar. 6 – 7:05 p.m. – Town Toyota Center*
Game 6: Sunday, Mar. 8 – 2 p.m. – Kal Tire Place*
Game 7: Tuesday, Mar. 10 – 7:05 p.m. – Town Toyota Center*

 

Island Division Playoffs

#1 Nanaimo Clippers vs. #4 Alberni Valley Bulldogs

Game 1: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – Frank Crane Arena (Nanaimo)
Game 2: Saturday, Feb. 29 – 7 p.m. – Frank Crane Arena
Game 3: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – Weyerhaeuser Arena (Alberni Valley)
Game 4: Thursday, Mar. 5 – 7 p.m. – Weyerhaeuser Arena
Game 5: Friday, Mar. 6 – 7 p.m. – Frank Crane Arena*
Game 6: Monday, Mar. 9 – 7 p.m. – Weyerhaeuser Arena*
Game 7: Wednesday, Mar. 11 – 7 p.m. – Frank Crane Arena*

#2 Cowichan Valley Capitals vs. #3 Powell River Kings

Game 1: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – Cowichan Community Centre (Cowichan Valley)
Game 2: Saturday, Feb. 29 – 7 p.m. – Cowichan Community Centre
Game 3: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – Hap Parker Arena (Powell River)
Game 4: Wednesday, Mar. 4 – 7 p.m. – Hap Parker Arena
Game 5: Friday, Mar. 6 – 7 p.m. – Cowichan Community Centre*
Game 6: Saturday, Mar. 7 – 7 p.m. – Hap Parker Arena*
Game 7: Monday, Mar. 9 – 7 p.m. – Cowichan Community Centre*

 

Mainland Division Playoffs

#1 Coquitlam Express vs. #4 Langley Rivermen

Game 1: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – Poirier Sports and Leisure Centre (Coquitlam)
Game 2: Sunday, Mar. 1 – 7 p.m. – Poirier Sports and Leisure Centre
Game 3: Tuesday, Mar. 3 – 7:15 p.m. – George Preston Arena (Langley)
Game 4: Wednesday, Mar. 4 – 7:15 p.m. – George Preston Arena
Game 5: Friday, Mar. 6 – 7:15 p.m. – Poirier Sports and Leisure Centre*
Game 6: Saturday, Mar. 7 – 7:15 p.m. – George Preston Arena*
Game 7: Monday, Mar. 9 – 7:15 p.m. – Poirier Sports and Leisure Centre*

#2 Chilliwack Chiefs vs. #3 Surrey Eagles

Game 1: Friday, Feb. 28 – 7 p.m. – Chilliwack Coliseum (Chilliwack)
Game 2: Saturday, Feb. 29 – 7 p.m. – Chilliwack Coliseum
Game 3: Monday, Mar. 2 – 7:30 p.m. – South Surrey Arena (Surrey)
Game 4: Tuesday, Mar. 3 – 7 p.m. – South Surrey Arena
Game 5: Thursday, Mar. 5 – 7 p.m. – Chilliwack Coliseum*
Game 6: Saturday, Mar. 7 – 7 p.m. – South Surrey Arena*
Game 7: Sunday, Mar. 8 – 6 p.m. – Chilliwack Coliseum*

*If necessary

 

 

Regular Season Scoring Leaders, 2019-2020 Season

 

 

R Player # Pos BY Team GP G A PTS Pt/G PIM Hometown
1 Kent Johnson 19 C ’02 TRA 52 41 60 101 1.94 14 Port Moody, BC
2 Cristophe Tellier 27 C ’00 SUR 58 28 43 71 1.22 49 Sherbrooke , QC
3 Michael Colella 13 LW ’99 TRA 58 27 41 68 1.17 28 Turnersville, NJ
4 Owen Ozar 9 RW ’00 TRA 54 26 40 66 1.22 81 Prince Albert, SK
5 Jay O’Brien 9 F ’99 PEN 46 25 41 66 1.43 51 Hingham, MA
6 David Silye 12 F ’99 PEN 58 20 42 62 1.07 28 Arnprior, ON
7 Matt Kowalski 7 RW ’99 VER 58 26 35 61 1.05 20 Vernon, BC
8 Hudson Schandor 17 F ’00 SUR 56 25 36 61 1.09 36 North Van, BC
9 Greg Lapointe 6 F ’01 COQ 56 29 31 60 1.07 48 Granby, PQ
10 Danny Weight 7 F ’01 PEN 58 25 35 60 1.03 59 Lattingtown, NY
11 Lukas Sillinger 22 F ’00 PEN 56 22 37 59 1.05 20 Regina, SK
12 Cody Monds 19 F ’01 VIC 57 22 37 59 1.04 20 Brockville, ON
13 Joshua Bourne 19 F ’99 NAN 57 29 29 58 1.02 28 Richmond, BC
14 Joshua Wildauer 27 F ’99 COQ 51 22 35 57 1.12 35 Dearborn Heights, MI
15 Nikita Nesterenko 8 F ’01 CHW 56 20 36 56 1 29 Brooklyn, NY
16 Philippe Lapointe 20 F ’00 TRA 36 20 35 55 1.53 43 Hinsdale, IL
17 Luc Wilson 22 LW ’01 CV 55 19 34 53 0.96 38 Duncan , BC
18 Ryan Doolin 15 F ’99 AV 57 19 33 52 0.91 32 Hanover, MA
19 Akito Hirose 21 D ’99 SA 57 9 42 51 0.89 18 Sicamous, BC
20 John Evans 14 RW ’02 WK 57 22 28 50 0.88 16 South Surrey, BC