Chilliwack Bantam AAA Tournament Schedule

in Other News, tournaments

Chilliwack Bantam

 

The 31st version of the Chilliwack International Bantam Tournament is set to go Thanksgiving weekend again this year, with 20 (up from 16 last year) of the top Bantam AAA teams in Western Canada and the United States competing.

The tournament has traditionally kicked off the AAA bantam season as the first of the Big 3 heavily scouted WHL bantam prospects tournaments in Western Canada.

Alberta’s Medicine Hat Hounds Tournament (44th annual) in November, and the St. Albert John Reid (39th annual) in January, have been the other two traditionally.

The early September BWC-NSWC organized West Coast Prospects Tournament, and the NWCAA Bantam AAA Invitational in Calgary, both organized for the first time four years ago, are now also in the mix. However this year, for the first time the NWCAA tourney – November 10-13, is not going head to head with Medicine Hat, which has been now pushed back to November 17-20.

Competitors in Chilliwack this year include 13 teams from BC, five Alberta teams, and two US teams – San Diego Jr. Gulls and Sno-Kings.

Teams are placed in five pools, play three round games then proceed to playoff rounds.

Most games are played at the Chilliwack Twin Rinks, with a few at Prospera Place, Red. Scroll down for full schedule.

Pools:

Pool A
Delta Academy Wild Prep
Juan de Fuca Grizzlies
Rocky Mountain Raiders
Ridge Meadows Rustles
Pool B
Edge School Mountaineers
Chilliwack Bruins
Rocky Mountain Roughriders
Kamloops Jr. Blazers
Pool C
Yale Academy Lions
San Diego Jr. Gulls
NWCAA Flames
Prince George Jr. Cougars
Pool D
Pursuit of Excellence
Sno-Kings Jr. T-Birds
Shawnigan Lake Academy
Vancouver T-Birds
Pool E
Okanagan Hockey Academy
NSWC Winterhawks
Calgary Bisons
Delta Academy Wild Varsity

 

Schedule:

Friday, October 7, 2016
Time Rink G# Away Score Home Score
7:45 PCR 1 Kamloops Chilliwack
8:15 PCB 2 Juan de Fuca Ridge Meadows
8:30 TR1 3 RM Roughriders Edge School
8:45 TR2 4 Delta Prep RM Raiders
10:00 PCR 5 Yale Academy NWCAA
10:30 PCB 6 San Diego Prince George
10:45 TR1 7 PoE Shawnigan Lake
11:00 TR2 8 Sno-Kings Van T-Birds
12:30 PCR 9 OHA Calgary Bisons
13:00 PCB 10 NSWC Delta Varsity
13:15 TR1 11 Delta Prep Juan de Fuca
13:30 TR2 12 RM Raiders Ridge Meadows
15:15 PCB 13 RM Roughridgers Kamloops
15:30 TR1 14 Edge School Chilliwack
15:45 TR2 15 Yale Academy San Diego
16:45 PCR 16 NWCAA Prince George
17:45 PCB 17 PoE Sno-Kings
18:00 TR1 18 Calgary Bisons Delta Varsity
18:15 TR2 19 OHA NSWC
19:00 PCR 20 Shawnigan Lake Van T-Birds
Saturday, October 8, 2016
6:45 TR1 21 San Diego NWCAA
7:00 TR2 22 NSWC Calgary Bisons
7:00 PCR 23 Sno-Kings Shawnigan Lake
8:00 PCB 24 OHA Delta Academy
9:00 TR1 25 Van T-Birds PoE
9:15 TR2 26 Ridge Meadows Delta
9:15 PCR 27 Juan de Fuca RM Raiders
11:30 TR1 28 Chilliwack RM Roughriders
11:45 PRC 29 Edge School Kamloops
11:45 TR2 30 Prince George Yale Academy
15:45 TR1 EL1 10th 7th
16:00 PCB AAA1 20th 17th
16:00 TR2 EL2 9th 8th
18:00 TR1 AAA2 19th 18th
18:15 PCB AAA3 16th 13th
18:15 TR2 EL3 6th 3rd
20:30 TR1 AAA4 15th 14th
20:45 TR2 EL4 5th 4th
Sunday, October 9, 2016
7:45 PCB EL5 W EL1 2nd
7:45 TR1 AAA5 W AAA1 12th
8:00 PCR AAA6 W AAA2 11th
8:00 TR2 EL6 W EL2 1st
10:00 PCB EL7 L EL1 L EL2
10:00 TR1 AAA7 L AAA1 L AAA2
10:15 PCR AAA8 L AAA3 L AAA4
10:15 TR2 EL8 L EL3 L EL4
12:30 PCB EL9 L EL6 L EL5
12:30 TR1 AAA9 L AAA6 L AAA5
12:45 TR2 EL10 W EL5 WEL3
14:45 TR1 EL11 W AAA5 W AAA3
14:45 PCB AAA11 W EL6 W EL4
15:00 TR2 W AAA6 W AAA6 W AAA4
18:30 CCE Awards
Monday, October 10, 2016
8:00 PCR 51 L AAA10 L AAA11
8:15 PCB 52 L EL10 L EL11
10:30 PCB 53 W AAA10 W AAA11
13:00 PCB 54 W EL10 W EL11