CSSHL Academic and Player Awards

in regular season

 

 

 

March 14, 2018

by CSSHL Media

The Canadian Sport School Hockey League held their annual Awards Ceremony at the South Okanagan Events Centre, March 14, celebrating student athletes that have excelled this season in the classroom, in their community and on the ice.

Presenters and speakers at the ceremony included CSSHL Chairperson Andy Oakes, City of Penticton Mayor Andrew Jakubeit, WHL Director of Operations and Education Services Greg Gardner, WHL Manager of Hockey Operations Donnie Glennie and David Braumberger of BDO Canada.

Humanitarian of the Year

Andrew Hunt, BWC Academy

Andrew Hunt is the inaugural recipient of the CSSHL’s Humanitarian of the Year as selected by an independent panel of voters from Hockey Canada, the Western Hockey League and BDO Canada.

Andrew’s humanitarian highlights from this past season include organizing and arranging for a creation of gift bags consisting of food and clothing to be distributed to Vancouver Rescue Mission, organizing a breast cancer awareness drive with his teammates and raised over $1,000 for the cause, organizing a fundraiser for LBGTQ awareness, involving his teammates in a discussion of inclusion and ridding hockey of homophobic slurs.

Andrew’s humanitarianism could also be seen on the ice, as the North Vancouver, B.C. product bought pink tape and laces for his team to wear during the month of October, as well as distributing Pride Tape, which the team used for multiple weeks.

Academic Awards

Midget Prep All-Academic Team

Thomas Gmitter, Banff Hockey Academy
Nick Lee, BWC Academy,
Patrick McCann, CDA Hockey Academy
Kieran O’Hearn, Delta Hockey Academy
Tucker McRae, Edge School
Alim Darmenov, International Hockey Academy
Bruce MacGregor, Northern Alberta Xtreme
Matthew Kinash, OHA Edmonton
Calvin Vergouwen, Okanagan Hockey Academy Red
Corey McCann, Okanagan Hockey Academy White
Dominic Canic, Pacific Coast Hockey Academy
Nick Cherkowski, Pursuit of Excellence
Anthony Kehrer, Rink Hockey Academy
Nathan Goliath, Shawnigan Lake School
Cade Cavallini, West Van Academy
Nick Amsler, Yale Hockey Academy

Female Prep All-Academic Team

Jessica Martens, Banff Hockey Academy
Macy Young, Delta Hockey Academy
Megan Campbell, Edge School
Camryn Frasz, Northern Alberta Xtreme
Megan Wilson, Okanagan Hockey Academy
Meadow Carman, Pursuit of Excellence
Sarah Rourke, Shawnigan Lake School
Logan Angers, St. Mary’s Academy

Midget Varsity All-Academic Team

Keil MacLaren, Banff Hockey Academy
Branthur Federucci, Delta Hockey Academy
Connor Michaud, Edge School
Florian Zajic, International Hockey Academy
Markus Hanson, Okanagan Hockey Academy
Carson McConnell, Pilot Mound Hockey Academy
Ethan Wong, Pursuit of Excellence
Carl Swanson, Shawnigan Lake School

Female Varsity All-Academic Team

Emily Reimche, CDA Hockey Academy
Melody Pilchak, Delta Hockey Academy
Lauren Mongrain, Okanagan Hockey Academy
Brooklyn Dobson, Pilot Mound Hockey Academy

Elite 15 All-Academic Team

Brendan Wang, BWC Academy
Trey Taylor, Delta Hockey Academy
Logan Lorenz, Edge School
Billy Sowa, Northern Alberta Xtreme
Max McCoy, OHA Edmonton
Jordan Fairlie, Okanagan Hockey Academy
Cam Beson, Pacific Coast Hockey Academy
Justin Nakagawa, Pursuit of Excellence
Lucas Fry, Rink Hockey Academy
Owen Philps, West Van Academy
Luca Venier, Yale Hockey Academy

Bantam Prep All-Academic Team

Caedan Bankier, BWC Academy
Jack O’Brien, Delta Hockey Academy Green
Liam Tanner, Delta Hockey Academy White
Ryler Bergman, Edge School
Nicholas Degraves, Northern Alberta Xtreme
Garrett Ellis, Notre Dame
Ethan Neitsch, OHA Edmonton
Graham Watson, Okanagan Hockey Academy
Lowie Vreys, Pacific Coast Hockey Academy
Luca Grabas, Pursuit of Excellence
Matthew Wisener, Rink Hockey Academy
Seiya Tanaka-Campbell, Shawnigan Lake School
Sal Collora, Yale Hockey Academy

Bantam Varsity All-Academic Team

Logan Joslin, Delta Hockey Academy
Logan McLeod, Edge School
Damon Tozser, International Hockey Academy
Eric Motisan, Okanagan Hockey Academy
Jacob Rausch, Pursuit of Excellence
Eli Pulver, St. George’s School 1
Blake Cotton, St. George’s School 2
Adam Winters, West Van Academy

 

Player Awards

Midget Prep MVP, presented by the Western Hockey League: Holden Kodak (Cloverdale, BC), Yale Hockey Academy

Midget Prep Freshman of the Year: Kaiden Guhle (Sherwood Park, AB), OHA Edmonton

Midget Prep Top Goaltender: Kaeden Lane (Burnaby, BC), BWC Academy

Midget Prep Top Defenceman: Kaiden Guhle (Sherwood Park, AB), OHA Edmonton

Midget Prep Most Sportsmanlike: Brendan Kim (Burnaby, BC), Okanagan Hockey Academy Red

Female Prep MVP: Rylind MacKinnon (Cranbrook, BC), Northern Alberta Xtreme

Female Prep Freshman of the Year: Anne Cherkowski (Coldstream, BC), Pursuit of Excellence

Female Prep Top Goaltender: Erin Fargey (Langdon, AB), Northern Alberta Xtreme

Female Prep Top Defenceman: Rylind MacKinnon (Cranbrook, BC), Northern Alberta Xtreme

Female Prep Most Sportsmanlike: Courtney Kollman (Calgary, AB), Edge School

Midget Varsity MVP, presented by the Western Hockey League: Corey Stormer (Waunakee, WI), Pilot Mound Hockey Academy

Midget Varsity Top Goaltender: Aaron Trotter (Victoria, BC), Shawnigan Lake School

Midget Varsity Top Defenceman: Griffen Barr (Nanaimo, BC), Shawnigan Lake School

Midget Varsity Most Sportsmanlike: Ethan Anstey (Yellowknife, NT), Shawnigan Lake School

Female Varsity MVP: Selma Luggin (Vienna, Austria), Okanagan Hockey Academy

Female Varsity Top Goaltender: Selma Luggin (Vienna, Austria), Okanagan Hockey Academy

Female Varsity Top Defenceman: Brooke Disher (Fort St. John, BC), Okanagan Hockey Academy

Female Varsity Most Sportsmanlike: Emma Lee (Delta, BC), Delta Hockey Academy

Elite 15 MVP, presented by the Western Hockey League: Ty Yoder (Tofield, AB), Northern Alberta Xtreme

Elite 15 Top Goaltender: Ryan Deighton (Surrey, BC), Delta Hockey Academy

Elite 15 Top Defenceman: Michael Benning (St. Albert, AB), Northern Alberta Xtreme

Elite 15 Most Sportsmanlike: Wallace Sonntag (South Lake Tahoe, CA), Pursuit of Excellence

Bantam Prep MVP, presented by the Western Hockey League: Matthew Savoie (St. Albert, AB), Northern Alberta Xtreme

Bantam Prep Top Goaltender: Thomas Milic (Coquitlam, BC), BWC Academy

Bantam Prep Top Defenceman: Carson Lambos (Winnipeg, MB), Rink Hockey Academy

Bantam Prep Most Sportsmanlike: Skyler Bruce (Winnipeg, MB), Rink Hockey Academy

Bantam Varsity MVP, presented by the Western Hockey League: Trevor Wong (Vancouver, BC), St. George’s School 1

Bantam Varsity Top Goaltender: Adam Winters (Surrey, BC), West Van Academy

Bantam Varsity Top Defenceman: Oliver Gabrielson (Vancouver, BC), St. George’s School 1

Bantam Varsity Most Sportsmanlike: Cooper Brown (Airdrie, AB), Edge School