Medicine Hat Bantam A1 – BWC and PoE in Final

in Other News, tournaments

 

Hounds new logo

 

 

Two undefeated BC teams will meet in the final of the 43rd edition of the Medicine Hats Hounds Bantam A1 Tournament Sunday.

Burnaby Winter Club downed North Shore Winter Club 3-0 in a chippy, penalty filled semi; and will meet Kelowna-based Pursuit of Excellence in the final.

BWC had cruised to an 8-2 win over Edmonton South Side 8-2 in the quarter finals; while NSWC had battled from a 3-0 deficit to force overtime vs Edmonton Knights of Columbus, and then win it. North Shore d-man Jayden Lee had tied the game late, then Zachary Bolton potted the OT winner to complete his hat-trick.

Pursuit of Excellence had faced Lloydminster in their quarter.

 

Pools are listed below with final placement indicated, along with pre-tournament records; schedule and scores follow.

Times listed in schedule below are Mountain Time.

 

Divisions
White
2. Edmonton SSAC (10-3-0, 66-38)
3. Humbolt (7-1-2, 72-27)
4. Prince George (3-3-2, 33-33)
1. Delta (Varsity) – (10-0-0, 71-18)
Red
1. PoE (Academy) (5-3-1  33-31)
3. Ft. Sask. (6-7-1, 43-54)
4. Colorado (17-2-3)
2. Edmonton KoC (5-3-5, 50-33)
Green
1. NSWC (8-2-0, 44-14)
4. Sask Valley (6-3-1, 50-31)
2. Lloydminster (6-4-4, 48-47)
3. Airdrie (2-11-2, 34-82)
Blue
2. Edge (Academy) (0-7-0, 20-42)
1. BWC (11-0-0, 85-7)
3. Edmonton CAC (4-6-1, 30-45)
4. Medicine Hat SEAC (1-12-1, 26-92)

 

Schedule & Scores

G. Time Day Div. Home GF Away GF
1 5:00 PM Nov. 12 W Edmonton SSAC 5 Humboldt  1
2 5:00 PM Nov. 12 R Pursuit of Excellence (POE) 8 Fort Saskatchewan  3
3 5:30 PM Nov. 12 R Colorado  0 Edmonton K of C  5
4 5:00 PM Nov. 12 W Prince George  1 Delta  6
5 8:00 PM Nov. 12 G North Shore  2 Sask Valley  2
6 8:00 PM Nov. 12 B Medicine Hat SEAC  8 Edmonton CAC  3
7 8:30 PM Nov. 12 B Edge  1 Burnaby  3
8 8:00 PM Nov. 12 G Lloydminster  4 Airdrie  3
9 8:00 AM Nov. 13 R Fort Saskatchewan  6 Colorado  1
10 8:00 AM Nov. 13 R Edmonton K of C  4 Pursuit of Excellence (POE)  8
11 8:30 AM Nov. 13 W Humboldt  4 Prince George  4
12 8:00 AM Nov. 13 W Delta  6 Edmonton SSAC  4
13 11:00 AM Nov. 13 G Airdrie  0 North Shore  4
14 11:00 AM Nov. 13 B Edmonton CAC  1 Edge  4
15 11:30 AM Nov. 13 G Sask Valley  4 Lloydminster  6
16 11:00 AM Nov. 13 B Burnaby 10 Medicine Hat SEAC  1
17 5:00 PM Nov. 13 R Pursuit of Excellence (POE)  10 Colorado  0
18 5:00 PM Nov. 13 W Humboldt  4 Delta  5
19 5:30 PM Nov. 13 W Prince George  2 Edmonton SSAC  8
20 5:00 PM Nov. 13 R Fort Saskatchewan  3 Edmonton K of C 4
21 8:00 PM Nov. 13 B Medicine Hat SEAC  0 Edge  6
22 8:00 PM Nov. 13 G North Shore  4 Lloydminster  1
23 8:30 PM Nov. 13 G Airdrie  5 Sask Valley  4
24 8:00 PM Nov. 13 B Edmonton CAC  2 Burnaby  6
25 10:00 AM Nov. 14 1R QF – PoE 2G QF – Lloydminster
26 10:00 AM Nov. 14 1G QF – NSWC  4 (OT) 2R QF – Edmonton K of C  3
27 10:00 AM Nov. 14 1W QF – Delta 2B QF – Edge
28 10:30 AM Nov. 14 1B QF – BWC  8 2W QF – SSAC  2
29 1:00 PM Nov. 14 4th Red – Colorado 4th Green – Sask Valley
30 1:00 PM Nov. 14 4th White – PG 4th Blue – Med Hat SEAC
31 1:00 PM Nov. 14 3rd Red – Fort Saskatchewan 3rd Green – Airdrie
32 1:30 PM Nov. 14 3rd White – Humboldt 3rd Blue – Edmonton CAC
33 6:00 PM Nov. 14 Semi – POE Semi –  W27
34 6:30 PM Nov. 14 Semi – NSWC Semi – BWC
35 9:00 AM Nov. 15 Loser Game 29 Loser Game 30
36 9:00 AM Nov. 15 Loser Game 31 Loser Game 32
37 9:00 AM Nov. 15 Loser Game 26 Loser Game 27
38 9:30 AM Nov. 15 Winner Game 31 Winner Game 32
39 Noon Nov. 15 Loser Game 25 Loser Game 28
40 12:30 Nov. 15 Winner Game 29 Winner Game 30
41 Noon Nov. 15 Loser Game 33 Loser Game 34
42 Noon Gold POE BWC

 

Last year’s award winners:

NSWC Gold, 6-1 vs Edge Mountaineers

BWC Bronze, 10-2 vs PAC Saints.

The Player of the Tournament and MVP award went to Ilijah Colina of the Burnaby Winter Club.