Pat Quinn Classic, Divisions, Schedules, Results

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 28, 2015

Here’s an update on results at the new Pat Quinn Classic at the end of Day 2 (Monday).

Report includes full schedules and Pool composition, and first playoff brackets, for the two Bantam (Elite and AAA) divisions as well as the Peewee AAA Division.

 

Bantam AAA ELITE

 Pool A

Pool B

OHA – Elite BWC Bruins – Elite
Juan De Fuca Grizzlies – Elite San Jose Jr. Sharks
Lethbridge Golden Hawks Yale Academy
Chicago Mission Shawnigan Lake Academy
Delta Wild – Elite LA Jr. Kings
Team Alaska Notre Dame Hounds

Bantam AAA ELITE – Schedule

27-Dec

Bantam Elite – Pool A

G# Time Location Away Team GF Home Team GF
4 10:15a BWC Lethbridge Golden Hawks  2 Chicago Mission  5
10 10:15a NSWC Delta Wild – E  7 Juan De Fuca Grizzlies – E  0
9 12:30p BWC Team Alaska  0 OHA  5
3 6:00p Bill Copeland Chicago Mission  6 Delta Wild – E  2
12 6:00p Kensington Juan De Fuca Grizzlies – E  3 Team Alaska  1
8 6:15p NSWC OHA  2 Lethbridge Golden Hawks  6

27-Dec

Bantam Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
19 10:15a Bill Copeland Shawnigan Lake Academy  1 BWC Bruins – E  5
25 12:30p Bill Copeland Notre Dame Hounds  7 San Jose Jr. Sharks  1
24 12:30p NSWC LA Jr. Kings  0 Yale Academy 10
18 8:15p Bill Copeland BWC Bruins – E  3 Notre Dame Hounds  2
27 8:15p Kensington LA Jr. Kings  6 San Jose Jr. Sharks  4
23 8:30p NSWC Yale Academy  5 Shawnigan Lake Academy  2

28-Dec

Bantam Elite – Pool A

Time Location Away Team GF Home Team GF
5 10:15a BWC Team Alaska 1 Chicago Mission  10
11 10:15a Kensington Lethbridge Golden Hawks  7 Juan De Fuca Grizzlies – E  1
7 12:30p Bill Copeland Delta Wild – E  4 OHA  1

28-Dec

Bantam Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
22 10:15a NSWC Notre Dame Hounds  2 Yale Academy  3
20 12:30p BWC LA Jr. Kings  1 BWC Bruins – E  5
26 12:30p NSWC Shawnigan Lake Academy  8 San Jose Jr. Sharks  1

 28-Dec

Bantam Elite – Pool A/B

Time Location Away Team GF Home Team GF
18 8:30p BWC Pool B #6 San Jose Sharks  2 Pool A #3 Lethbridge Hurricanes  10
28 8:30p Kensington Pool A #5 Juan de Fuca Grizzlies  0 Pool B #4 Shawnigan Lake  5
33 8:30p NSWC Pool A #6 Team Alaska  2 Pool B #3 Notre Dame Hounds  7
23 9:00p Bill Copeland Pool B #5 LA Kings  5 Pool A #4 OHA  4

29-Dec

Bantam Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 11:45a Bill Copeland Pool B #4 Shawnigan Lake Pool A #1 Chicago Mission
3 12:15p BWC Pool A #4 LA Kings Pool B #1 BWC Bruins
4 2:15p Bill Copeland Pool A #3 Notre Dame Hounds Pool A #2 Delta Wild
2 2:30p BWC Pool B #3 Lethbridge Golden Hawks Pool B #2 Yale
Bantam Elite – Consolation
1 12:15p Burnaby Lake Seed #2 Juan de Fuca Seed #1 OHA
2 12:15p Kensington Seed #3 Team Alaska Seed #4 San Jose Jr. Sharks

29-Dec

Bantam Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
6 8:30a BWC Winner of game 4 Winner of game 3
5 9:00a Bill Copeland Winner of game 2 Winner of game 1
9 9:00a Burnaby Lake Loser of game 2 Loser of game 1
10 10:45a BWC Loser of game 4 Loser of game 3
8 3:30p Burnaby Lake Loser of game 6 Loser of game 5
7 4:15p Bill Copeland Winner of game 6 Winner of game 5

 

BANTAM AAA Teams

Burnaby Minor Bulldogs
Nanaimo Clippers
Delta Wild –
Seafair Islanders –
Peninsula Eagles
Cloverdale Colts
Anaheim Jr. Ducks
Kelowna Rockets
Ridge Meadows Rustlers
Seattle Sno-Kings
BWC Bruins –
Phoenix Jr. Coyotes
Langley Eagles –
Okanagan Hockey Academy – Varsity

 

BANTAM AAA Schedule

27-Dec

BANTAM AAA

Time Location Away Team GF Home Team GF
78 8:00a Bill Copeland Phoenix Jr. Coyotes  2 OHA  1
53 8:00a Burnaby Lake RM Rustlers  0 Delta Wild –  5
42 8:00a BWC Peninsula Eagles  0 Cloverdale Colts  5
29 8:00a Kensington Langley Eagles –  6 BWC Bruins A2  5
1 8:00a NSWC Seattle Sno-Kings  10 Anaheim Jr. Ducks  0
62 10:15a Burnaby Lake Seafair Islanders  6 Kelowna Rockets  3
76 12:30p Burnaby Lake Nanaimo Clippers  9 Burnaby Bulldogs  7
41 3:30p Burnaby Lake OHA  0 Cloverdale Colts  6
51 3:30p BWC Peninsula Eagles  0 Delta Wild –  8
5 3:45p Bill Copeland Kelowna Rockets  13 Anaheim Jr. Ducks  0
88 5:45p Burnaby Lake Nanaimo Clippers  1 Phoenix Jr. Coyotes  4
35 5:45p BWC Seafair Islanders  3 BWC Bruins A2  5
74 8:00p Burnaby Lake RM Rustlers  2 Burnaby Bulldogs  5
18 8:00p BWC Langley Eagles –  4 Seattle Sno-Kings  6

28-Dec

BANTAM AAA

Time Location Away Team GF Home Team GF
4 8:00a Bill Copeland Delta Wild –  11 Anaheim Jr. Ducks  0
39 8:00a Burnaby Lake Langley Eagles  3 Cloverdale Colts  3
34 8:00a BWC RM Rustlers  0 BWC Bruins A2  5
25 8:00a Kensington Nanaimo Clippers  3 Seattle Sno-Kings  6
87 8:00a NSWC Seafair Islanders –  3 Phoenix Jr. Coyotes  3
59 10:15a Bill Copeland Peninsula Eagles  3 Kelowna Rockets  7
71 12:00p Burnaby Lake OHA  1 Burnaby Bulldogs 3
86 2:15p Kensington RM Rustlers  1 Phoenix Jr. Coyotes  6
2 2:45p Bill Copeland BWC Bruins –  8 Anaheim Jr. Ducks  0
48 4:30p BWC Langley Eagles –  2 Delta Wild –  5
45 4:30p NSWC Seafair Islanders –  2 Cloverdale Colts  2
63 5:00p Bill Copeland Nanaimo Clippers  1 Kelowna Rockets  8
20 6:30p Burnaby Lake OHA  2 Seattle Sno-Kings  5
72 8:45p Burnaby Lake Peninsula Eagles  3 Burnaby Bulldogs  7

29-Dec

BANTAM AAA – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 8:00a Bill Copeland Pool A #8 Seafair Pool A #1 Delta Wild
4 8:00a Burnaby Lake Pool A #6 Burnaby Bulldogs Pool A #3 Phoenix Jr Coyotes
3 8:00a BWC Pool A #7 Cloverdale Colts Pool A #2 Seattle Sno-Kings
2 8:00a Kensington Pool A #5 Kelowna Rockets Pool A #4 BWC A2
9 2:30p Kensington Loser of game 2 Loser of game 1
5 4:30p Bill Copeland Winner of game 2 Winner of game 1
6 4:30p BWC Winner of game 4 Winner of game 3
10 4:45p Kensington Loser of game 4 Loser of game 3

29-Dec

BANTAM AAA Consolation

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 12:00p NSWC Pool A #10 Nanaimo Clippers Pool A #9 Langley Eagles
2 2:15p NSWC Pool A #12 Ridge Mdws Rustlers Pool A #11 Okanagan HA
3 2:30p Burnaby Lake Pool A #14 Pool A #13

30-Dec

BANTAM – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
8 1:00p Burnaby Lake Loser of game 6 Loser of game 5
11 1:00p BWC Winner of game 10 Winner of game 9
7 1:30p Bill Copeland Winner of game 6 Winner of game 5

 

PEEWEE AAA Teams

Peewee AAA Elite – Pool A
Cowichan Valley Capitals
Japan Samurai
BWC Bruins
NSWC Winterhawks
Peewee AAA Elite – Pool B
Juan De Fuca Grizzles
Langley Eagles
Kamloops Blazers
Seafair Islanders

 

Peewee AAA Schedule

27-Dec

Peewee AAA Elite – Pool A

G# Time Location Away Team GF Home Team GF
13 10:15a Kensington Cowichan Valley Capitals  1 BWC Bruins  10
15 2:45p NSWC Japan Samurai  10 NSWC Winterhawks  1

27-Dec

Peewee AAA Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
14 12:00p Kensington Juan De Fuca Grizzles  4 Kamloops Blazers  6
16 4:30p NSWC Langley Eagles  2 Seafair Islanders  4

28-Dec

Peewee AAA Elite – Pool A

Time Location Away Team GF Home Team GF
17 10:15a Burnaby Lake BWC Bruins  6 Japan Samurai  3
18 12:30p Kensington North Shore Winterhawks  6 Cowichan Valley Capitals                       1
21 4:45p Burnaby Lake Cowichan Valley Capitals  4 Japan Samurai  14
22 6:45p BWC North Shore Winterhawks  3 BWC Bruins  1

28-Dec

Peewee AAA Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
20 2:45p Burnaby Lake Seafair Islanders  2 Juan De Fuca Grizzles  1
19 2:45p BWC Kamloops Blazers  6 Langley Eagles  3
23 6:45p NSWC Juan De Fuca Grizzles  3 Langley Eagles  8
24 7:15p Bill Copeland Seafair Islanders  7 Kamloops Blazers  3

29-Dec

Peewee AAA Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
2 10:15a NSWC Pool B #3 Langley Eagles Pool A #2 Japan Samurai
3 10:30a Burnaby Lake Pool A #4 Cowichan Valley Capitals Pool B #1 Seafair Islanders
1 10:30a BWC Pool B #4 Juan de Fuca Grizzlies Pool A #1 BWC Bruins
4 10:30a Kensington Pool A #3 North Shore Winterhawks Pool B #2 Kamloops Blazers
5 4:30p NSWC Winner of game 2 Winner of game 1
6 4:45p Burnaby Lake Winner of game 4 Winner of game 3

30-Dec

Peewee AAA Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
9 9:00a Kensington Loser of game 2 Loser of game 1
10 10:45a Kensington Loser of game 4 Loser of game 3
8 11:15a Burnaby Lake Loser of game 6 Loser of game 5
7 11:30a Bill Copeland Winner of game 6 Winner of game 5
11 3:15p BWC Winner of game 10 Winner of game 9