Pat Quinn Classic, Divisions, Schedules

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 26, 2015

One of the oldest bantam tournaments in BC has been rejuvenated with a major rebranding and refocusing. Formerly known as the Burnaby Bantam Classic, the tournament is now the Pat Quinn Classic, and is being heralded as both as tribute to and legacy of the former Vancouver Canucks defenceman, coach, general manager and president, who passed away just over a year ago.

The new Pat Quinn Classic now includes a 12 team AAA elite bantam division, a 14 team bantam AAA division and an 8 team Peewee AAA division, and gets underway Sunday, December 27.

 

Pat Quinn quote

 

The Vancouver Canucks Alumni will take on the tournament coaches and special guests in a showcase game Wednesday, Dec 30 at the Bill Copeland Arena (4:00-7:00) that raises funds for the Pat Quinn Legacy Fund. Click for tickets.

The tournament is still being hosted by the Burnaby Minor Hockey Association, but now also has the support of the Pat Quinn Legacy Fund, and with it, the support of the Vancouver Canucks Alumni Association, the Vancouver Giants WHL team, Giants owner Ron Toigo, the City of Burnaby, Tourism Burnaby, and several major corporate sponsors.

Former Canucks star and Burnaby native, Cliff Ronning is honorary chairman of the tourney. The Burnaby Winter Club is also pitching in, supplying a venue and three teams to the event.

Some highlights:

In the Bantam AAA Elite division, BWC Bruins A1 are again one of the top teams in Western Canada, and will be challenged by four of the top BC based Academy teams – Delta, OHA, Yale and Shawingan Lake, as well as by top USA teams – Chicago Mission, LA Jr. Kings, and Team Alaska, and storied Father Athol Murrray academy team, Notre Dame Hounds, from Wilcox, Saskatchewan.

In the Bantam AAA division, Burnaby Minor will be hosting three USA teams – from Phoenix, Anaheim and Seattle, along with two teams from the Island, two academy teams, Kelowna, and five Lower Mainland teams.

In the Peewee AAA Elite division, the highlight is the arrival of an all star team from Japan, the Samuri. BWC will be icing the Lower Mainland’s top team. Two teams from the Island plus Kamloops will also facing off, along with NSWC, Seafair and Langley.

Here is an overview of the three Divisions, Pools and Schedules:

Bantam AAA ELITE

 Pool A

Pool B

OHA – Elite BWC Bruins – Elite
Juan De Fuca Grizzlies – Elite San Jose Jr. Sharks
Lethbridge Golden Hawks Yale Academy
Chicago Mission Shawnigan Lake Academy
Delta Wild – Elite LA Jr. Kings
Team Alaska Notre Dame Hounds

Bantam AAA ELITE – Schedule

27-Dec

Bantam Elite – Pool A

G# Time Location Away Team GF Home Team GF
4 10:15a BWC Lethbridge Golden Hawks Chicago Mission
10 10:15a NSWC Delta Wild – E Juan De Fuca Grizzlies – E
9 12:30p BWC Team Alaska OHA
3 6:00p Bill Copeland Chicago Mission Delta Wild – E
12 6:00p Kensington Juan De Fuca Grizzlies – E Team Alaska
8 6:15p NSWC OHA Lethbridge Golden Hawks
27-Dec Bantam Elite – Pool B
Time Location Away Team GF Home Team GF
19 10:15a Bill Copeland Shawnigan Lake Academy BWC Bruins – E
25 12:30p Bill Copeland Notre Dame Hounds San Jose Jr. Sharks
24 12:30p NSWC LA Jr. Kings Yale Academy
18 8:15p Bill Copeland BWC Bruins – E Notre Dame Hounds
27 8:15p Kensington LA Jr. Kings San Jose Jr. Sharks
23 8:30p NSWC Yale Academy Shawnigan Lake Academy

28-Dec

Bantam Elite – Pool A

Time Location Away Team GF Home Team GF
5 10:15a BWC Team Alaska Chicago Mission
11 10:15a Kensington Lethbridge Golden Hawks Juan De Fuca Grizzlies – E
7 12:30p Bill Copeland Delta Wild – E OHA
28-Dec Bantam Elite – Pool B
Time Location Away Team GF Home Team GF
22 10:15a NSWC Notre Dame Hounds Yale Academy
20 12:30p BWC LA Jr. Kings BWC Bruins – E
26 12:30p NSWC Shawnigan Lake Academy San Jose Jr. Sharks
Bantam Elite – Pool A/B
Time Location Away Team GF Home Team GF
18 8:30p BWC Pool B #6 (Pool Play) Pool A #3 (Pool Play)
28 8:30p Kensington Pool A #5 (Pool Play) Pool B #4 (Pool Play)
33 8:30p NSWC Pool A #6 (Pool Play) Pool B #3 (Pool Play)
23 9:00p Bill Copeland Pool B #5 (Pool Play) Pool A #4 (Pool Play)

29-Dec

Bantam Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 11:45a Bill Copeland Pool B #4 (Play In Round) Pool A #1 (Play In Round)
3 12:15p BWC Pool A #4 (Play In Round) Pool B #1 (Play In Round)
4 2:15p Bill Copeland Pool A #3 (Play In Round) Pool A #2 (Play In Round)
2 2:30p BWC Pool B #3 (Play In Round) Pool B #2 (Play In Round)
Bantam Elite – Consolation
1 12:15p Burnaby Lake Seed #2 Seed #1
2 12:15p Kensington Seed #3 Seed #4

29-Dec

Bantam Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
6 8:30a BWC Winner of game 4 Winner of game 3
5 9:00a Bill Copeland Winner of game 2 Winner of game 1
9 9:00a Burnaby Lake Loser of game 2 Loser of game 1
10 10:45a BWC Loser of game 4 Loser of game 3
8 3:30p Burnaby Lake Loser of game 6 Loser of game 5
7 4:15p Bill Copeland Winner of game 6 Winner of game 5

 

BANTAM AAA Teams

Burnaby Minor Bulldogs
Nanaimo Clippers
Delta Wild –
Seafair Islanders –
Peninsula Eagles
Cloverdale Colts
Anaheim Jr. Ducks
Kelowna Rockets
Ridge Meadows Rustlers
Seattle Sno-Kings
BWC Bruins –
Phoenix Jr. Coyotes
Langley Eagles –
Okanagan Hockey Academy – Varsity

 

BANTAM AAA Schedule

27-Dec

BANTAM AAA

Time Location Away Team GF Home Team GF
78 8:00a Bill Copeland Phoenix Jr. Coyotes OHA
53 8:00a Burnaby Lake RM Rustlers Delta Wild –
42 8:00a BWC Peninsula Eagles Cloverdale Colts
29 8:00a Kensington Langley Eagles – BWC Bruins –
1 8:00a NSWC Seattle Sno-Kings Anaheim Jr. Ducks
62 10:15a Burnaby Lake Seafair Islanders – Kelowna Rockets
76 12:30p Burnaby Lake Nanaimo Clippers Burnaby Bulldogs
41 3:30p Burnaby Lake OHA Cloverdale Colts
51 3:30p BWC Peninsula Eagles Delta Wild –
5 3:45p Bill Copeland Kelowna Rockets Anaheim Jr. Ducks
88 5:45p Burnaby Lake Nanaimo Clippers Phoenix Jr. Coyotes
35 5:45p BWC Seafair Islanders – BWC Bruins –
74 8:00p Burnaby Lake RM Rustlers Burnaby Bulldogs
18 8:00p BWC Langley Eagles – Seattle Sno-Kings

28-Dec

BANTAM AAA

Time Location Away Team GF Home Team GF
4 8:00a Bill Copeland Delta Wild – Anaheim Jr. Ducks
39 8:00a Burnaby Lake Langley Eagles – Cloverdale Colts
34 8:00a BWC RM Rustlers BWC Bruins –
25 8:00a Kensington Nanaimo Clippers Seattle Sno-Kings
87 8:00a NSWC Seafair Islanders – Phoenix Jr. Coyotes
59 10:15a Bill Copeland Peninsula Eagles Kelowna Rockets
71 12:00p Burnaby Lake OHA Burnaby Bulldogs
86 2:15p Kensington RM Rustlers Phoenix Jr. Coyotes
2 2:45p Bill Copeland BWC Bruins – Anaheim Jr. Ducks
48 4:30p BWC Langley Eagles – Delta Wild –
45 4:30p NSWC Seafair Islanders – Cloverdale Colts
63 5:00p Bill Copeland Nanaimo Clippers Kelowna Rockets
20 6:30p Burnaby Lake OHA Seattle Sno-Kings
72 8:45p Burnaby Lake Peninsula Eagles Burnaby Bulldogs

29-Dec

BANTAM AAA – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 8:00a Bill Copeland Pool A #8 Pool A #1
4 8:00a Burnaby Lake Pool A #6 Pool A #3
3 8:00a BWC Pool A #7 Pool A #2
2 8:00a Kensington Pool A #5 Pool A #4
9 2:30p Kensington Loser of game 2 Loser of game 1
5 4:30p Bill Copeland Winner of game 2 Winner of game 1
6 4:30p BWC Winner of game 4 Winner of game 3
10 4:45p Kensington Loser of game 4 Loser of game 3

29-Dec

BANTAM AAA Consolation

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 12:00p NSWC Pool A #10 Pool A #9
2 2:15p NSWC Pool A #12 Pool A #11
3 2:30p Burnaby Lake Pool A #14 Pool A #13

30-Dec

BANTAM – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
8 1:00p Burnaby Lake Loser of game 6 Loser of game 5
11 1:00p BWC Winner of game 10 Winner of game 9
7 1:30p Bill Copeland Winner of game 6 Winner of game 5

 

PEEWEE AAA Teams

Peewee AAA Elite – Pool A
Cowichan Valley Capitals
Japan Samurai
BWC Bruins
NSWC Winterhawks
Peewee AAA Elite – Pool B
Juan De Fuca Grizzles
Langley Eagles
Kamloops Blazers
Seafair Islanders

 

Peewee AAA Schedule

27-Dec

Peewee AAA Elite – Pool A

G# Time Location Away Team GF Home Team GF
13 10:15a Kensington Cowichan Valley Capitals BWC Bruins
15 2:45p NSWC Japan Samurai NSWC Winterhawks

27-Dec

Peewee AAA Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
14 12:00p Kensington Juan De Fuca Grizzles Kamloops Blazers
16 4:30p NSWC Langley Eagles Seafair Islanders

28-Dec

Peewee AAA Elite – Pool A

Time Location Away Team GF Home Team GF
17 10:15a Burnaby Lake BWC Bruins Japan Samurai
18 12:30p Kensington North Shore Winterhawks Cowichan Valley Capitals
21 4:45p Burnaby Lake Cowichan Valley Capitals Japan Samurai
22 6:45p BWC North Shore Winterhawks BWC Bruins

28-Dec

Peewee AAA Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
20 2:45p Burnaby Lake Seafair Islanders Juan De Fuca Grizzles
19 2:45p BWC Kamloops Blazers Langley Eagles
23 6:45p NSWC Juan De Fuca Grizzles Langley Eagles
24 7:15p Bill Copeland Seafair Islanders Kamloops Blazers

29-Dec

Peewee AAA Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
2 10:15a NSWC Pool B #3 Pool A #2
3 10:30a Burnaby Lake Pool A #4 Pool B #1
1 10:30a BWC Pool B #4 Pool A #1
4 10:30a Kensington Pool A #3 Pool B #2
5 4:30p NSWC Winner of game 2 Winner of game 1
6 4:45p Burnaby Lake Winner of game 4 Winner of game 3

30-Dec

Peewee AAA Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
9 9:00a Kensington Loser of game 2 Loser of game 1
10 10:45a Kensington Loser of game 4 Loser of game 3
8 11:15a Burnaby Lake Loser of game 6 Loser of game 5
7 11:30a Bill Copeland Winner of game 6 Winner of game 5
11 3:15p BWC Winner of game 10 Winner of game 9