PQC Champs – Chicago Mission, Kelowna, BWC

in Other News, tournaments


Unknown-1

 

December 30, 2015

The Pat Quinn Classic wrapped up in Burnaby Wednesday, with three champions crowned.

 

Chicago Mission win PQC 15 bantam elite

Bantam AAA ELITE

In the Bantam Elite Division, Delta battled back from a 4-0 first period deficit vs powerhouse Chicago Mission, to get to 5-3 with three minutes left, but in the end, couldn’t overcome the early charge.

Delta scored twice in the second on goals by Keegan Craik and Arsheep Bains and then added one in the third on a goal by Lucas Svejkovsky. But Mission prevailed, in spite of taking six penalties in the second, and two in the first, vs two total against Delta. Shots were 23-15 after two for Chicago.

There were no penalties in the third.

Chicago’s Luke Toporowski scored twice in the win, with singles from Joshua Lopina, Hunter Weiss, and Owen Lindmark. Alex Vlasic had two assists.

Jackson Bernard got the win. Boston Bilous started for Delta; Roman Basran finished with one goal against.

Delta had downed the LA Kings 3-0 in the semi to advance to final. Chicago advanced in a hard fought 5-4 semi vs the Lethbridge Hawks 5-4

In the quarter finals Delta had defeated Notre Dame 4-1.

The LA Kings had upset local favorite BWC Bruins, 2-1 in their quarter final action, to advance to the semis vs Delta.

Delta had defeated Notre Dame 4-1 in their quarter-final.

Chicago Mission had downed Shawnigan Lake 7-3 to earn their spot in the semis.

In the consolation games Shawnigan downed Yale 7-4, and BWC A1 defeated Notre Dame 4-1 in the consolation games.

In the bronze medal game, Lethbridge Golden Hawks defeated the LA Kings 7-2.

 

 

Bantam AAA 

Kelowna Rockets AAA PQC champs 15

 

 

In the Bantam AAA division, the Kelowna Rockets are the champs, downing Seafair Islanders 3-1 in the final.

In the semis, Seafair had edged out the Sno-Kings 5-3; and the Rockets had defeated the Phoenix Jr. Coyotes 6-3 to set up the All-BC Final.

In the quarter-finals the Islanders downed Delta Wild 2-1 to advance to the semis. Seattle Sno-Kings had advanced with a 4-1 win over the Cloverdale Colts 4-1 before falling to Seafair.

The Rockets had defeated the BWC Bruins A2 7-4 in the quarters.

Phoenix finished up with a bronze medal win over Seattle 3-2. Delta Wild defeated Burnaby Minor Bulldogs 8-2 for fifth place.

 

 

CXg0KF3VAAAMWoF

Bantam AAA Allstar Team

MVP – Kaden Meszaros – Kelowna Rockets

Top Scorer – Justin Sourdif – Delta Hockey Academy

Top D – Daniel Obarski -Phoenix Jr. Coyotes

Top Goalie – Kaleb McEachern – Kelowna Rockets

Peewee Elite

 

BWC Peewee A1 PQC 15 champs

In the Peewee Elite Division, Burnaby Winter Club A1s are tournament champs, downing Kamloops 2-1 in the final.

BWC were 2-1-0 in the round robin, downing the Cowichan Capitals 10-1 and Japan Samurai 6-3, while losing to NSWC 3-1. The Bruins met the Juan de Fuca Grizzlies in the quarter finals, winning -1 and then posted an 8-0 win over the Samurai the semis before meeting Kamloops.

Kamloops went 4-2-0 in the Elite Division, defeating the Juan De Fuca Grizzlies 6-4, the Langley Eagles 6-3 the North Shore Winter Club Winterhawks 7-1 and the Seafair Islanders 3-2, but losing to the Bruins and in an earlier game against the Islanders, 7-3.

 

Japan Samurai Langely Eagles Bronze PQC 15

Although the Japan Samurai did’t make it to the final, they were the talk of the tourney, surprising Canadian fans with their speed and skill – as evidenced by placing three players on the all-star team.

Japan finished off with a 10-6 win over Seafair in the bronze medal game.

The Langley Eagles defeated the North Shore Winter Club 9-4 for fifth place.

PQC Peewee Allstar team

Peewee Elite Allstar Team

MVP – Logan Stankoven, Kamloops Blazers

Top Scorers – Aito Iguchi and Yusako Ando – Japan Samurai (22 points each)

Top D Man – Hayate Abe – Japan Samurai

Top Goalie – Mason Dunsford – BWC

 

 

 

 

 

 

 

 

Here’s a breakdown of all results in each of the three divisions:

Bantam AAA ELITE

 Pool A

Pool B

OHA – Elite BWC Bruins – Elite
Juan De Fuca Grizzlies – Elite San Jose Jr. Sharks
Lethbridge Golden Hawks Yale Academy
Chicago Mission Shawnigan Lake Academy
Delta Wild – Elite LA Jr. Kings
Team Alaska Notre Dame Hounds

Bantam AAA ELITE – Schedule

27-Dec

Bantam Elite – Pool A

G# Time Location Away Team GF Home Team GF
4 10:15a BWC Lethbridge Golden Hawks  2 Chicago Mission  5
10 10:15a NSWC Delta Wild – E  7 Juan De Fuca Grizzlies – E  0
9 12:30p BWC Team Alaska  0 OHA  5
3 6:00p Bill Copeland Chicago Mission  6 Delta Wild – E  2
12 6:00p Kensington Juan De Fuca Grizzlies – E  3 Team Alaska  1
8 6:15p NSWC OHA  2 Lethbridge Golden Hawks  6

27-Dec

Bantam Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
19 10:15a Bill Copeland Shawnigan Lake Academy  1 BWC Bruins – E  5
25 12:30p Bill Copeland Notre Dame Hounds  7 San Jose Jr. Sharks  1
24 12:30p NSWC LA Jr. Kings  0 Yale Academy 10
18 8:15p Bill Copeland BWC Bruins – E  3 Notre Dame Hounds  2
27 8:15p Kensington LA Jr. Kings  6 San Jose Jr. Sharks  4
23 8:30p NSWC Yale Academy  5 Shawnigan Lake Academy  2

28-Dec

Bantam Elite – Pool A

Time Location Away Team GF Home Team GF
5 10:15a BWC Team Alaska 1 Chicago Mission  10
11 10:15a Kensington Lethbridge Golden Hawks  7 Juan De Fuca Grizzlies – E  1
7 12:30p Bill Copeland Delta Wild – E  4 OHA  1

28-Dec

Bantam Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
22 10:15a NSWC Notre Dame Hounds  2 Yale Academy  3
20 12:30p BWC LA Jr. Kings  1 BWC Bruins – E  5
26 12:30p NSWC Shawnigan Lake Academy  8 San Jose Jr. Sharks  1

 28-Dec

Bantam Elite – Pool A/B

Time Location Away Team GF Home Team GF
18 8:30p BWC Pool B #6 San Jose Sharks  2 Pool A #3 Lethbridge Hurricanes  10
28 8:30p Kensington Pool A #5 Juan de Fuca Grizzlies  0 Pool B #4 Shawnigan Lake  5
33 8:30p NSWC Pool A #6 Team Alaska  2 Pool B #3 Notre Dame Hounds  7
23 9:00p Bill Copeland Pool B #5 LA Kings  5 Pool A #4 OHA  4

29-Dec

Bantam Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 11:45a Bill Copeland Pool B #4 Shawnigan Lake  3 Pool A #1 Chicago Mission  7
3 12:15p BWC Pool A #4 LA Kings  2 Pool B #1 BWC Bruins  1
4 2:15p Bill Copeland Pool A #3 Notre Dame Hounds  1 Pool A #2 Delta Wild  4
2 2:30p BWC Pool B #3 Lethbridge Golden Hawks  4 Pool B #2 Yale  1
Bantam Elite – Consolation
1 12:15p Burnaby Lake Seed #2 Juan de Fuca  0 Seed #1 OHA  2
2 12:15p Kensington Seed #3 Team Alaska  2 Seed #4 San Jose Jr. Sharks  0

30-Dec

Bantam Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
6 8:30a BWC (semi) Delta Wild  3 LA Kings  0
5 9:00a Bill Copeland (Semi) Lethbridge Golden Hawks  4 Chicago Mission  5
9 9:00a Burnaby Lake Yale  4 Shawnigan Lake  7
10 10:45a BWC Notre Dame Hounds  1 BWC Bruins  4
8 3:30p Burnaby Lake (Bronze) LA Kings  4 Lethbridge Golden Hawks  7
7 4:15p Bill Copeland (Gold) Delta Wild  3 Chicago Mission  5

 

BANTAM AAA Teams

Burnaby Minor Bulldogs
Nanaimo Clippers
Delta Wild –
Seafair Islanders –
Peninsula Eagles
Cloverdale Colts
Anaheim Jr. Ducks
Kelowna Rockets
Ridge Meadows Rustlers
Seattle Sno-Kings
BWC Bruins –
Phoenix Jr. Coyotes
Langley Eagles –
Okanagan Hockey Academy – Varsity

 

BANTAM AAA Schedule

27-Dec

BANTAM AAA

Time Location Away Team GF Home Team GF
78 8:00a Bill Copeland Phoenix Jr. Coyotes  2 OHA  1
53 8:00a Burnaby Lake RM Rustlers  0 Delta Wild –  5
42 8:00a BWC Peninsula Eagles  0 Cloverdale Colts  5
29 8:00a Kensington Langley Eagles –  6 BWC Bruins A2  5
1 8:00a NSWC Seattle Sno-Kings  10 Anaheim Jr. Ducks  0
62 10:15a Burnaby Lake Seafair Islanders  6 Kelowna Rockets  3
76 12:30p Burnaby Lake Nanaimo Clippers  9 Burnaby Bulldogs  7
41 3:30p Burnaby Lake OHA  0 Cloverdale Colts  6
51 3:30p BWC Peninsula Eagles  0 Delta Wild –  8
5 3:45p Bill Copeland Kelowna Rockets  13 Anaheim Jr. Ducks  0
88 5:45p Burnaby Lake Nanaimo Clippers  1 Phoenix Jr. Coyotes  4
35 5:45p BWC Seafair Islanders  3 BWC Bruins A2  5
74 8:00p Burnaby Lake RM Rustlers  2 Burnaby Bulldogs  5
18 8:00p BWC Langley Eagles –  4 Seattle Sno-Kings  6

28-Dec

BANTAM AAA

Time Location Away Team GF Home Team GF
4 8:00a Bill Copeland Delta Wild –  11 Anaheim Jr. Ducks  0
39 8:00a Burnaby Lake Langley Eagles  3 Cloverdale Colts  3
34 8:00a BWC RM Rustlers  0 BWC Bruins A2  5
25 8:00a Kensington Nanaimo Clippers  3 Seattle Sno-Kings  6
87 8:00a NSWC Seafair Islanders –  3 Phoenix Jr. Coyotes  3
59 10:15a Bill Copeland Peninsula Eagles  3 Kelowna Rockets  7
71 12:00p Burnaby Lake OHA  1 Burnaby Bulldogs 3
86 2:15p Kensington RM Rustlers  1 Phoenix Jr. Coyotes  6
2 2:45p Bill Copeland BWC Bruins –  8 Anaheim Jr. Ducks  0
48 4:30p BWC Langley Eagles –  2 Delta Wild –  5
45 4:30p NSWC Seafair Islanders –  2 Cloverdale Colts  2
63 5:00p Bill Copeland Nanaimo Clippers  1 Kelowna Rockets  8
20 6:30p Burnaby Lake OHA  2 Seattle Sno-Kings  5
72 8:45p Burnaby Lake Peninsula Eagles  3 Burnaby Bulldogs  7

29-Dec

BANTAM AAA – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 8:00a Bill Copeland Pool A #8 Seafair  2 Pool A #1 Delta Wild  1
4 8:00a Burnaby Lake Pool A #6 Burnaby Bulldogs  1 Pool A #3 Phoenix Jr Coyotes  6
3 8:00a BWC Pool A #7 Cloverdale Colts  1 Pool A #2 Seattle Sno-Kings  4
2 8:00a Kensington Pool A #5 Kelowna Rockets  7 Pool A #4 BWC A2 4
9 2:30p Kensington Cloverdale Colts  0 Delta Wild  3
5 4:30p Bill Copeland Seattle Sno-Kings (semi)  3 Seafair Islanders  5
6 4:30p BWC Phoenix Jr Coyotes (semi)  3 Kelowna Rockets  6
10 4:45p Kensington Burnaby Bulldogs  5 BWC A2  4

29-Dec

BANTAM AAA Consolation

Time Location Away Team GF Home Team GF
1 12:00p NSWC Pool A #10 Nanaimo Clippers  5 Pool A #9 Langley Eagles  3
2 2:15p NSWC Pool A #12 Ridge Mdws Rustlers  1 Pool A #11 Okanagan HA  4
3 2:30p Burnaby Lake Pool A #14 Anaheim Jr. Ducks  2 Pool A #13 Peninsula Eagles  7

30-Dec

BANTAM – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
8 1:00p Burnaby Lake (bronze) Phoenix Jr Coyotes  3 Seattle Sno-Kings  2
11 1:00p BWC Burnaby Bulldogs  2 Delta Wild  8
7 1:30p Bill Copeland (gold) Kelowna Rockets  3 Seafair Islanders  1

 

PEEWEE AAA Teams

Peewee AAA Elite – Pool A
Cowichan Valley Capitals
Japan Samurai
BWC Bruins
NSWC Winterhawks
Peewee AAA Elite – Pool B
Juan De Fuca Grizzles
Langley Eagles
Kamloops Blazers
Seafair Islanders

 

Peewee AAA Schedule

27-Dec

Peewee AAA Elite – Pool A

G# Time Location Away Team GF Home Team GF
13 10:15a Kensington Cowichan Valley Capitals  1 BWC Bruins  10
15 2:45p NSWC Japan Samurai  10 NSWC Winterhawks  1

27-Dec

Peewee AAA Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
14 12:00p Kensington Juan De Fuca Grizzles  4 Kamloops Blazers  6
16 4:30p NSWC Langley Eagles  2 Seafair Islanders  4

28-Dec

Peewee AAA Elite – Pool A

Time Location Away Team GF Home Team GF
17 10:15a Burnaby Lake BWC Bruins  6 Japan Samurai  3
18 12:30p Kensington North Shore Winterhawks  6 Cowichan Valley Capitals                       1
21 4:45p Burnaby Lake Cowichan Valley Capitals  4 Japan Samurai  14
22 6:45p BWC North Shore Winterhawks  3 BWC Bruins  1

28-Dec

Peewee AAA Elite – Pool B

Time Location Away Team GF Home Team GF
20 2:45p Burnaby Lake Seafair Islanders  2 Juan De Fuca Grizzles  1
19 2:45p BWC Kamloops Blazers  6 Langley Eagles  3
23 6:45p NSWC Juan De Fuca Grizzles  3 Langley Eagles  8
24 7:15p Bill Copeland Seafair Islanders  7 Kamloops Blazers  3

29-Dec

Peewee AAA Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
2 10:15a NSWC Pool B #3 Langley Eagles  1 Pool A #2 Japan Samurai  7
3 10:30a Burnaby Lake Pool A #4 Cowichan Valley Capitals  3 Pool B #1 Seafair Islanders  9
1 10:30a BWC Pool B #4 Juan de Fuca Grizzlies  1 Pool A #1 BWC Bruins  4
4 10:30a Kensington Pool A #3 North Shore Winterhawks  1 Pool B #2 Kamloops Blazers  7
5 4:30p NSWC Japan Samurai (semi)  0 BWC Bruins  8
6 4:45p Burnaby Lake Kamloops Blazers (semi)  3 Seafair Islanders  2

30-Dec

Peewee AAA Elite – Playoffs

Time Location Away Team GF Home Team GF
9 9:00a Kensington Langley Eagles  6 Juan de Fuca Grizzlies  2
10 10:45a Kensington North Shore Winterhawks  3 Cowichan Valley Capitals  2
8 11:15a Burnaby Lake Seafair Islanders  6 Japan Samurai

(bronze)

 10
7 11:30a Bill Copeland BWC Bruins (gold)  2 Kamloops Blazers  1
11 3:15p BWC North Shore Winterhawks  4 Langley Eagles  9