Club Report: BWC Bantam Prep dominate in Pat Quinn Bantam Elite Final

in Other News, tournaments

 

 

January 3, 2020

BWC Academy Bantam Prep dominated the Cariboo Cougars in the Gold medal game for the Pat Quinn Classic Bantam AAA Elite division on New Year’s Eve afternoon.

BWC had advanced through the semis with a 5-0 shutout of the San Jose Jr. Sharks, earlier in the day. It was their third shutout of the tournament.

In the Championship game, BWC struck just 1:54 into the game, on a goal by Dryden Kuramoto. Cariboo’s Caleb Poitras answered quickly at 3:38, but BWC would score two more before the period ended, on markers from Alexander Sandhu and Jordan Luk.

In the second, Cariboo struck first, on a goal from Jacob Suderman, at the 4:06 mark. The teams exchanged the next two goals, with BWC’s Tait Humphries scoring first and Cariboo’s Josh Sales coming right back, at the 10:03 mark, to make it 4-3.

But from then on, it was all BWC. The team added two more before the end of the second, to finish the period 6-3.

In the third, BWC poured it on, scoring five more, to finish things off at 11-3.

Shots finished 35-20 for BWC.

Kuromoto and Humphries each scored twice, with seven others chipping in. All told, 14 BWC players hit the score sheet. Charlie Tritt got the win.

The team gave up just six goals over six games and placed five players in the Top 10 – at #1 Tyler Chan with 5G-8A, #3 Dryden Kuramoto with 7G-5A, #4 David Adaszynski with 6G-4A, #8 Luca Primero with 3G-6A and #9 Alexander Sandu, with 5G-3A.

Dylan Ilett 5G-5A amd Caleb Poitras 6G-3A lead the Cougars attack.

 

The Cougars came in to the game with a perfect 5-0-0 record.

The Cougars had edged two Alberta teams to start – Edmonton’s CAC 2-1 in their opener, and Fort Saskatchewan’s Rangers 3-2 in game two, before downing the GVC Canadians 5-3 and the Valley West Giants 3-2 in the final two games of the round robin. They defeated Fraser Valley Thunderbirds in a 5-4 OT thriller in the semi.

The team is led by head coach, Mirsad Mujcin.

BWC had advanced on a 4-0-1 record – including three shutouts, giving up just six goals in five games.

They started with a 1-1 tie vs GVC, then shutout Edmonton’s Canadian Athletic Club 8-0 and handled Fort Saskatchewan 7-2 on day two Sunday. On Monday, they put up another 8-0 score, vs the Arizona Junior Coyotes 14U, then downed San Jose Jr. Sharks U14, 5-0 in the semi.

BWC is lead by head coach, Leland Mack.

Scroll down for final standings, medal round team rosters, and leading scorers.

 

Bantam Elite AAA Final Standings

Team W L T GF GA PIM PTS
 BWC Academy Prep 5 0 1 43 9 50 11
 Cariboo Cougars 5 1 0 21 23 40 10
 San Jose Jr Sharks U14 4 1 1 23 11 62 9
 Fraser Valley Thunderbirds 3 3 1 21 19 60 8
 Greater Vancouver Canadians 2 2 1 15 13 62 6
 Valley West Giants 2 2 1 11 16 55 5
 Jr. Coyotes 14U AAA 2 2 1 15 18 42 5
 Shawnigan Lake School Academy Prep 2 2 1 17 19 50 5
 Okanagan Rockets 2 2 0 9 5 30 4
 CAC Leheigh Cement Bantam AAA 1 4 0 13 22 72 2
 Fort Saskatchewan Bantam AAA 0 4 1 9 21 53 1
 14U AZ Bobcats 0 5 0 6 26 57 0


Gold Medal Game Rosters:

BWC Academy A1

# Name Pos GP G A P PIM
23 Tyler Chan F 6 5 8 13 16
89 Dryden Kuramoto F 6 7 5 12 0
9 David Adaszynski F 6 6 4 10 2
19 Luca Primerano F 6 3 6 9 4
67 Alexander Sandhu F 6 5 3 8 2
86 Tait Humphries D 6 3 3 6 0
92 Jordan Luk F 6 2 3 5 2
21 William Huo F 6 2 2 4 4
8 Tyler Tse F 6 3 1 4 0
44 Keagan Bankier D 6 1 3 4 2
76 Aleksey Chichkin D 6 1 3 4 4
27 Dylan Emerson F 6 3 1 4 6
88 Maxwell Chakrabarti D 6 1 2 3 0
11 Luke Ashton D 6 0 3 3 0
7 Lucas Baxter F 6 1 1 2 2
16 Linden Burrett D 6 0 2 2 6
22 Ryden Evers F 6 0 0 0 0
# Goalies Pos GP GA GAA PIM
70 Ben van der Tas G 3 6 2 0
51 Charlie Tritt G 3 3 1 0
Coaches
HC Leland Mack
AC Saylor Preston
Mgr Leland Mack

 

Cariboo Cougars

# Name Pos GP G A P PIM
12 Dylan Ilett F 6 5 5 10 0
10 Caleb Poitras F 6 6 3 9 2
20 Parker McBurnie D 6 3 4 7 4
8 Miguel Marques F 6 2 4 6 6
16 Jacob Suderman F 6 2 3 5 0
7 Ryan Toor F 6 0 3 3 0
11 Josh Sale F 6 2 1 3 0
18 Braden Vennard D 6 0 2 2 8
4 Parker White F 6 0 2 2 0
9 Carter Hesselgrave F 6 0 2 2 6
5 Harrison Simmons D 6 0 1 1 4
2 Anthony Duhamel F 6 1 0 1 0
22 Ben Sullivan D 6 0 0 0 0
15 Joshua Mantler F 6 0 0 0 0
14 Marik Mamic F 6 0 0 0 6
17 Kenyon McIsaac D 6 0 0 0 2
21 Cole Malo D 6 0 0 0 0
# Name Pos GP GA GAA PIM
35 Damien Knackstedt G 4 11 2.8 2
1 Jaiden Jakubowski G 3 12 4 0
HC Mirsad Mujcin
AC Stephen Penner
AC Jake Lebrun
Mgr Paul Mantler

 

Top 50 Scoring Leaders

# First Name Last Name Team P G A Pts PIM
1 Macklin Celebrini San Jose Jr Sharks U14 F 5 8 13 10
2 Tyler Chan BWC Academy Prep F 5 8 13 16
3 Dryden Kuramoto BWC Academy Prep F 7 5 12 0
4 David Adaszynski BWC Academy Prep F 6 4 10 2
5 Dylan Ilett Cariboo Cougars F 5 5 10 0
6 Caleb Poitras Cariboo Cougars F 6 3 9 2
7 grady lenton Greater Vancouver Canadians F 4 5 9 8
8 Luca Primerano BWC Academy Prep F 3 6 9 4
9 Alexander Sandhu BWC Academy Prep F 5 3 8 2
10 Jordan Yuan Fraser Valley Thunderbirds F 2 6 8 4
11 Teddy Merrill Jr. Coyotes 14U AAA F 5 3 8 0
12 Parker McBurnie Cariboo Cougars F 3 4 7 4
13 Nathan Prodanuk Fraser Valley Thunderbirds F 6 1 7 10
14 Shaun Rios San Jose Jr Sharks U14 F 5 2 7 6
15 Eric Khodorenko San Jose Jr Sharks U14 F 3 3 6 0
16 Tait Humphries BWC Academy Prep D 3 3 6 0
17 Miguel Marques Cariboo Cougars F 2 4 6 6
18 JJ Milne Greater Vancouver Canadians F 4 2 6 4
19 Ewan Rennie Valley West Giants F 3 4 6 2
20 Cole Patterson Shawnigan Lake School Academy Prep F 1 5 6 2
21 Ben Wright Shawnigan Lake School Academy Prep F 3 3 6 2
22 Thomas Dohms Fraser Valley Thunderbirds F 6 0 6 0
23 Reid Morich Jr. Coyotes 14U AAA F 4 1 5 6
24 Butch Fournier Shawnigan Lake School Academy Prep F 2 3 5 4
25 Sam Bailey Shawnigan Lake School Academy Prep F 3 2 5 8
26 Jacob Suderman Cariboo Cougars F 2 3 5 0
27 Hayden Hall Fraser Valley Thunderbirds F 2 3 5 2
28 Jordan Luk BWC Academy Prep F 2 3 5 2
29 Darren Beaver CAC Leheigh Cement Bantam AAA F 2 3 5 8
30 Patrick Fast San Jose Jr Sharks U14 F 1 4 5 0
31 Jackson Amendt Fort Saskatchewan Bantam AAA F 3 1 4 2
32 Dylan Emerson BWC Academy Prep F 3 1 4 6
33 Brady Ness CAC Leheigh Cement Bantam AAA D 1 3 4 0
34 Jackson Bessette CAC Leheigh Cement Bantam AAA F 1 3 4 4
35 Ethan Hughes CAC Leheigh Cement Bantam AAA F 1 3 4 6
36 William Huo BWC Academy Prep F 2 2 4 4
37 Tyler Tse BWC Academy Prep F 3 1 4 0
38 Keagan Bankier BWC Academy Prep D 1 3 4 2
39 Aleksey Chichkin BWC Academy Prep D 1 3 4 4
40 Nicholas Peebles Fraser Valley Thunderbirds D 1 3 4 4
41 Sam Elliott Valley West Giants F 1 3 4 0
42 Jamie Hikida Greater Vancouver Canadians F 3 1 4 2
43 Brody Hernandez Jr. Coyotes 14U AAA D 2 2 4 2
44 Cameron Britt San Jose Jr Sharks U14 F 3 1 4 0
45 Holden Hrabak 14U AZ Bobcats F 0 3 3 4
46 Evan Dyer Fraser Valley Thunderbirds F 0 3 3 2
47 Caleb DeHoog Okanagan Rockets F 2 1 3 2
48 Dylan Nazareth Greater Vancouver Canadians F 1 2 3 0
49 Dylan Compton Shawnigan Lake School Academy Prep D 1 2 3 4
50 Brody Juck Shawnigan Lake School Academy Prep D 0 3 3 2