PCAHA Peewee Round 2 Scoreboard – All 4 Tiers

in playoffs

 

PCAHA logo

 

The Round 2 quarter-finals of PCAHA Peewee Playoffs are underway, though few have been settled so far.

Here is an overview of all 4 Tiers, with results to date:

 

PEEWEE TIER 1:

Only one series decided to date, #3 NSWC A1 have advanced on 6-1 and 1-0 wins over #6 Langley A1.

#1 BWC opened with a 5-1 win over #8 South Delta A1.

#2 Seafair and #7 Semiahmoo A1 have played one game, ending in a 1-1 tie.

#4 Chilliwack and #5 Abbotsford are in a dog-fight with the series going to a fourth game.

Results and schedule:

PEEWEE TIER 1
1 vs 8 BWC A1-T1 5 South Delta A1-T1 1 9-Feb BWC 8:15
8 vs 1 South Delta A1-T1 BWC A1-T1 TBA TBA TBA
2 vs 7 Seafair A1-T1 1 Semiahmoo A1-T1 1 10-Feb RIC 18:30
7 vs 2 Semiahmoo A1-T1 Seafair A1-T1 21-Feb Centennial 19:15
2 vs 7 Seafair A1-T1 Semiahmoo A1-T1 22-Feb RIC 9:30
7 vs 2 Semiahmoo A1-T1 Seafair A1-T1 23-Feb Centennial 19:30
3 vs 6 NSWC A1-T1 6 Langley A1-T1 2 6-Feb NSWC 18:15
6 vs 3 Langley A1-T1 0 NSWC A1-T1 1 9-Feb George Preston 19:30
4 vs 5 Chilliwack A1-T1 10 Abbotsford A1-T1 1 11-Feb Prospera 19:45
5 vs 4 Abbotsford A1-T1 5 Chilliwack A1-T1 2 18-Feb MSA 19:30
4 vs 5 Chilliwack A1-T1 4 Abbotsford A1-T1 4 19-Feb Prospera 19:30
5 vs 4 Chilliwack A1-T1 = Abbotsford A1-T1 = TBA TBA TBA

 

PEEWEE TIER 2

The top two seeds in Peewee Tier 2 are through to the Final 4.

#1 BWC A2s downed #8 Mission 6-2 and 6-1, while #2 NSWC shutout #7 Seafair 3-0 and 6-0.

The next two top seeds lead their series after one game.

Results and schedule:

PEEWEE TIER 2
1 vs 8 BWC A2-T2 6 Mission A1-T2 2 10-Feb BWC 18:00
8 vs 1 Mission A1-T2 1 BWC A2-T2 6 14-Feb Mission 15:00
2 vs 7 NSWC A2-T2 3 Seafair A2-T2 0 15-Feb NSWC 14:15
7 vs 2 Seafair A2-T2 0 NSWC A2-T2 6 15-Feb Minoru 19:00
3 vs 6 Pt Moody A1-T2 4 Langley A2-T2 1 9-Feb Pt Moody 18:00
6 vs 3 Langley A2-T2 Pt Moody A1-T2 22-Feb SPtsplex 18:15
6 vs 3 Langley A2-T2 Pt Moody A1-T2 24-Feb Twin Rinks 19:00
3 vs 6 Pt Moody A1-T2 Langley A2-T2 25-Feb Pt Moody 18:45
4 vs 5 N Delta A1-T2 5 Vancouver A1-T2 3 15-Feb Sungod 18:00
5 vs 4 Vancouver A1-T2 N Delta A1-T2 21-Feb Britannia 18:00
4 vs 5 N Delta A1-T2 Vancouver A1-T2 22-Feb Sungod 18:00
5 vs 4 Vancouver A1-T2 N Delta A1-T2 24-Feb Agrodome 19:00

 

PEEWEE TIER 3

In Tier 3, one series has already been decided. #4 Vancouver T-birds A3 handled Seafair A3, 5-1 and 5-4.

#1 Arbutus A1 shut out North Delta A2, 9-0 in their opener.

#7 seed BWC A3 surprised #2 seed Ridge Meadows A3, 6-0 in an away game.

Langley A3 and Semiahmoo A3 tied 1-1 in their opener.

Results and schedule:

PEEWEE TIER 3
1 vs 8 Arbutus A1-T3 9 N Delta A2-T3 0 13-Feb Arbutus 19:45
8 vs 1 N Delta A2-T3 Arbutus Club A1-T3 20-Feb N Delta 18:15
1 vs 8 Arbutus Club A1-T3 N Delta A2-T3 21-Feb Arbutus 13:25
8 vs 1 N Delta A2-T3 Arbutus Club A1-T3 27-Feb N Delta 18:15
2 vs 7 Ridge Mdws A3-T3 0 BWC A3-T3 6 15-Feb Planet Ice MR 12:30
7 vs 2 BWC A3-T3 Ridge Mdws A3-T3 20-Feb BWC 19:30
2 vs 7 Ridge Mdws A3-T3 BWC A3-T3 22-Feb Planet Ice MR 12:30
7 vs 2 BWC A3-T3 Ridge Mdws A3-T3 23-Feb BWC 19:30
3 vs 6 Langley A3-T3 1 Semiahmoo A3-T3 1 14-Feb SPtsplex 15:15
6 vs 3 Semiahmoo A3-T3 Langley A3-T3 21-Feb Planet Ice Delta 14:30
6 vs 3 Langley A3-T3 Semiahmoo A3-T3 22-Feb George Preston 11:00
3 vs 6 Semiahmoo A3-T3 Langley A3-T3 24-Feb Planet Ice Delta 17:45
4 vs 5 Van T-Birds A3-T3 5 Seafair A3-T3 1 12-Feb Kitsilano 18:45
5 vs 4 Seafair A3-T3 4 Van T-Birds A3-T3 5 18-Feb RIC 18:00

 

PEEWEE TIER 4

#4 Semiahmoo A4 have moved to the Final 4 with 2-1 and 4-1 wins over #5 Abbotsford A4.

The top seeds lead in each of the other series.

#1 Langley A4 shut out North Van A4, 10-0.

#2 Whistler A1 topped Ridge Meadows A4, 8-4.

#3 NSWC A4s shutout Arbutus A2s, 3-0.
Results and schedule:

PEEWEE TIER 4
1 vs 8 Langley A4-T4 10 North Van A4-T4 0 15-Feb Twin Rinks 10:30
8 vs 1 North Van A4-T4 Langley A4-T4 21-Feb ISNS 14:15
1 vs 8 Langley A4-T4 North Van A4-T4 22-Feb Twin Rinks 10:30
2 vs 7 Whistler A1-T4 8 Ridge Mdws A4-T4 4 14-Feb Whistler 15:15
7 vs 2 Ridge Mdws A4-T4 Whistler A1-T4 21-Feb Planet Ice MR 17:45
2 vs 7 Whistler A1-T4 Ridge Mdws A4-T4 22-Feb Whistler 8:45
3 vs 6 NSWC A4-T4 3 Arbutus Club A2-T4 0 10-Feb NSWC 19:30
6 vs 3 Arbutus Club A2-T4 NSWC A4-T4 19-Feb Arbutus 18:15
4 vs 5 Semiahmoo A4-T4 2 Abbotsford A4-T4 1 3-Feb Centennial 19:30
5 vs 4 Abbotsford A4-T4 1 Semiahmoo A4-T4 4 15-Feb Abbotsford RC 8:15