PCAHA Peewee Rep Playoffs, Rds 1 & 2 Matchups & Results

in Other News, playoffs

PCAHA logo

Feb 11, 2014

 

The PCAHA Peewee playoffs are underway.

Here are results to end of Feb 11 for all four Tiers.

Tier 1 Peewee – First Round

First place BWC A1s received a bye.

Teams 2-17 play off in a one game elimination round.

Seven of eight top ranked teams advance.

Exception Ridge Meadows (8th), lose 5-4 to  Coquitlam (9th).

 

Series Date Tier 1 – Round 1 GF GF
2 vs 16 4-Feb Seafair Peewee A1-T1  12 Burnaby Peewee A1-T1  0
3 vs 15 7-Feb NSWC Peewee A1-T1  5 South Delta Peewee A1-T1  0
4 vs 14 5-Feb Langley Peewee A1-T1  6 Abby Peewee A1-T1  1
5 vs 13 3-Feb Cloverdale Peewee A1-T1 7 Surrey Peewee A1-T1 2
6 vs 11 3-Feb Semi Peewee A1-T1 7 Chilliwack Peewee A1-T1 5
7 vs 10 4-Feb Hollyburn Peewee A1-T1  5 Van Tbirds Peewee A1-T1  4
8 vs 9 5-Feb RidgeMdwsPeewee A1-T1  4 Coquitlam Peewee A1-T1  5

 

Tier 1 Peewee: Second Round

Four point series, first team to 4 points win. One game left to play Feb 15.

BWC (1) advances on two easy wins over Coquitlam (8).

Seafair (2) wins both games handily, 6-1 and 7-1 vs Hollyburn (7)

Semi (6) tie NSWC (3), 4-4 in game 1. NSWC wins second game 5-1.

Cloverdale (5) takes game 1, 2-0 vs Langley (4).

 

Series Date Tier 1 – Round 2 GF Away GF
8 vs 1 9-Feb Coquitlam Peewee A1-T1 0 BWC Peewee A1-T1 7
1 vs 8 10-Feb BWC Peewee A1-T1 9 Coquitlam Peewee A1-T1 0
2 vs 7 8-Feb Seafair Peewee A1-T1 6 Hollyburn Peewee A1-T1 1
7 vs 2 9-Feb Hollyburn Peewee A1-T1 1 Seafair Peewee A1-T1 7
3 vs 6 8-Feb NSWC Peewee A1-T1 4 Semi Peewee A1-T1 4
3 vs 6 10-Feb Semi Peewee A1-T1 1 NSWC Peewee A1-T1 5
4 vs 5 9-Feb Langley Peewee A1-T1 0 Cloverdale Peewee A1-T1 2
5 vs 4 15-Feb Cloverdale Peewee A1-T1 Langley Peewee A1-T1

 

Tier 2 Peewee: First Round

Teams 1 through 8 receive a bye.

Teams 9 vs 24 playoff in single game elimination series.

All higher seeds have advanced.

 

Series Tier 2 Round 1 GF GF
9 vs 24 4-Feb NSWC Peewee A2-T2  13 Richmond Peewee A2-T2  1
10 vs 23 4-Feb Burnaby Peewee A2-T2  8 Po Co Peewee A2-T2  1
11 vs 22 5-Feb Coquitlam Peewee A2-T2  4 Aldergrove Peewee A1-T2  0
12 vs 21 3-Feb S Delta Peewee A2-T2 3 Hollyburn Peewee A2-T2 0
13 vs 20 4-Feb RidgeMdwsPeewee A2-T2  2 North Van Peewee A2-T2  0
14 vs 19 4-Feb Chilliwack Peewee A2-T2  4 Surrey Peewee A2-T2  0
15 vs 18 5-Feb New West Peewee A1-T2  4 Mission Peewee A1-T2  1
16 vs  17 4-Feb Cloverdale Peewee A2-T2  7 Van Tbirds Peewee A2-T2  2

 

Tier 2 Peewee: Second Round

Single game elimination round.

Ties require second game.

Six of eight series complete so far. Top five seeds have advanced, two upsets.

Van A1 (5) vs South Delta (12) tie game one, 3-3, Van wins tiebreaker 3-2.

Coquitlam (11) upsets Semi (6), 6-3.

Burnaby A2s (10) defeat Abby (7), 2-0.

 

Series Tier 2 Tier 2- Peewee Round 2 Away
1 vs 16 8-Feb BWC Peewee A2-T2 7 Cloverdale Peewee A2-T2 1
2 vs 15 9-Feb Seafair Peewee A2-T2 9 New West Peewee A1-T2 0
3 vs 14 9-Feb N Delta Peewee A1-T2 6 Chilliwack Peewee A2-T2 1
4 vs 13 8-Feb Pt Moody Peewee A1-T2 6 RidgeMdws Peewee A2-T2 1
5 vs 12 8-Feb Van Peewee A1-T2 3 S Delta Peewee A2-T2 3
Tiebreaker 10-Feb Van Peewee A1-T2 3 S Delta Peewee A2-T2 2
6 vs 11 8-Feb Semi Peewee A2-T2 3 Coquitlam Peewee A2-T2 6
7 vs 10 10-Feb Abby Peewee A2-T2 0 Burnaby Peewee A2-T2 3
8 vs 9 11-Feb Langley Peewee A2-T2 NSWC Peewee A2-T2

 

Tier 3: First Round

Teams 1 through 9 receive a bye.

Teams 10 – 23 playoff in single game elimination series.

All top seeds advance except Coquitlam.

North Van (21) bump Coquitlam (13) A3, 5-2.

 

Series Tier 3 Round 1 GF GF
10 vs 24 3-Feb Pt Moody Peewee A2-T3 11 Hollyburn Peewee A3-T3 2
11 vs 23 4-Feb West Van Peewee A1-T3 5 Mission Peewee A2-T3 3
12 vs 22 6-Feb Whistler Peewee A1-T3 7 Cloverdale Peewee A3-T3 2
13 vs 21 4-Feb Coquitlam Peewee A3-T3 2 North Van Peewee A3-T3 5
14 vs 20 5-Feb Abby Peewee A3-T3 4 South Delta Peewee A3-T3 2
15 vs 18 5-Feb Vancouver Peewee A2-T3 7 Squamish Peewee A1-T3 4
16 vs 17 6-Feb Chilliwack Peewee A3-T3  5 North Delta Peewee A2-T3  3

 

Tier 3: Second Round

Teams 1 -16 playoff.

Single game elimination, ties require second game.

Seven series played so far. One to go.

3 of top 4 seeds have advanced so far. #2 BWC A3 yet to play.

NSWC A3 (5) require tie breaker vs Whistler A1 (12).

Pt. Moody (10) upset Ridge Meadows (7), 2-1.

Sunshine Coast and Semiahmoo tie, 3-3, require tie-breaker.

 

Series Tier 3 Tier 3 – Round 2 GF GF
1 vs 16 8-Feb Langley Peewee A3-T3 11 North Van Peewee A3-T3 2
2 vs 15 12-Feb BWC Peewee A3-T3 Chilliwack Peewee A3-T3
3 vs 14 8-Feb Arbutus Peewee A1-T3 3 Vancouver Peewee A2-T3 2
4 vs 13 8-Feb Seafair Peewee A3-T3 6 Abby Peewee A3-T3 1
5 vs 12 8-Feb NSWC Peewee A3-T3 4 Whistler Peewee A1-T3 4
6 vs 11 10-Feb Van Tbirds Peewee A3-T3  2 West Van Peewee A1-T3  2
7 vs 10 9-Feb RidgeMdwsPeewee A3-T3  1 Port Moody Peewee A2-T3 2
8 vs 9 11-Feb SunshineCstPeeweeA1-T3  3 Semi Peewee A3-T3  3

 

Tier 4 First Round:

In Tier 4, teams 1-5 receive a bye.

Teams 6-11 playoff in a one game elimination series.

BWC (11) upset T-Birds (6), 4-1 .

Abby (7) squeaks by Arbutus Club (10), 3-2.

Semi (8) handles N Van (9), 9-3.

Series Tier 4 Round 1 GF GF
6 vs 11 4-Feb Van Tbirds Peewee A4-T4  1 BWC Peewee A4-T4  4
7 vs 10 4-Feb Abby Peewee A4-T4  3 Arbutus Peewee A2-T4  2
8 vs 9 7-Feb Semi Peewee A4-T4  9 North Van Peewee A4-T4  3

 

Tier 4: Second Round: 4 point series.

One series complete so far. NSWC A4 defeat Abby A4 in two close games, 3-2 and 6-5.

Langley A4 (1) and NSWC A4 (3) win first games.

Ridge Meadows (4) ties Langley A4 (5), 3-3.

 

Series Tier 4 Round 2 – 4 point series GF GF
1 vs 8 8-Feb Langley Peewee A4-T4 8 BWC Peewee A4-T4 1
8 vs 1 11-Feb BWC Peewee A4-T4 Langley Peewee A4-T4
2 vs 7 16-Feb Seafair Peewee A4-T4 Semi Peewee A4-T4
7 vs 2 22-Feb Semi Peewee A4-T4 Seafair Peewee A4-T4
3 vs 6 9-Feb NSWC Peewee A4-T4 3 Abby Peewee A4-T4 2
6 vs 3 ? Abby Peewee A4-T4 5 NSWC Peewee A4-T4 6
4 vs 5 8-Feb RidgeMdwsPeewee A4-T4 3 Langley Peewee A5-T4 3
5 vs 4 12-Feb Langley Peewee A5-T4 RidgeMdwsPeewee A4-T4