PCAHA Peewee Rep, Top 8s Underway

in Other News, playoffs

PCAHA white logo

 

February 18, 2016

Here’s an update on PCAHA Peewee rep team playoffs, Tiers 1-4.

 

PCAHA Peewee Tier 1

Round 3, featuring the Top 8 teams in each Tier, is now underway in the Peewee division. The round is a first to four points format, with up to four games played to determine the winner.

One series is already complete, and it was an upset – as #7 Langley A1 (6-11-3) eliminated #2 Semiahmoo (13-7-0) in two straight games, 2-1 and 7-1.

Two series got underway Wednesday, February 17, top seeds took both games: #3 Seafair downing #6 Coverdale 4-2; and #4 Abbotsford defeating Coquitlam, 6-2.

The fourth series features BWC vs NSWC – both teams have been away at the Quebec Tournament this week – their series will start Monday, February 22 at BWC.

 

Round 3 – Top 8, Winners advance to Final 4

Date T1# FLT # T1 – Round 3 GF T1# FLT # GF
Home Away
2.22.16 1 F1 1 BWC A1-T1  – 8 F1 8 NSWC A1-T1  –
2.23.16 8 F1 8 NSWC A1-T1  – 1 F1 1 BWC A1-T1  –
2.13.16 2 F1 2 Semiahmoo A1-T1 1 7 F1 7 Langley A1-T1 2
2.14.16 7 F1 7 Langley A1-T1 7 2 F1 2 Semiahmoo A1-T1 1
2.17.16 3 F1 3 Seafair A1-T1  4 6 F1 6 Cloverdale A1-T1  2
2.21.23 6 F1 6 Cloverdale A1-T1  – 3 F1 3 Seafair A1-T1  –
2.23.16 3 F1 3 Seafair A1-T1  – 6 F1 6 Cloverdale A1-T1  –
2.17.16 4 F1 4 Abbotsford A1-T1  6 5 F1 5 Coquitlam A1-T1  2
2.19.16 5 F1 5 Coquitlam A1-T1  – 4 F1 4 Abbotsford A1-T1  –
2.22.16 4 F1 4 Abbotsford A1-T1  – 5 F1 5 Coquitlam A1-T1  –
2.24.16 5 F1 5 Coquitlam A1-T1  – 4 F1 4 Abbotsford A1-T1  –

 

Peewee Tier 1, Round 1 & Round 2

Top seeds won all of the games in Rounds 1 and 2; with the two Round 1 winners being knocked out in Round 2.

T1 – Round 1

 Date T1# FLT  # Home  GF  T1#  FLT  # Away  GF
2.3.16 16 F1 9 Ridge Mdws A1-T1 6 19 F4 9 Po Co A1-T1 2
2.3.16 17 F3 3 Richmond A1-T1 4 18 F3 5 Surrey A1-T1 1

T1 – Round 2

Date  T1#  FLT  # Home  GF  T1#  FLT  # Away  GF
2.5.16 1 F1 1 BWC A1-T1 4 17 F3 3 Richmond A1-T1 1
2.6.16 2 F1 2 Semiahmoo A1-T1 5 15 F2 11 Ridge Mdws A1-T1 3
2.6.16 3 F1 3 Seafair A1-T1 4 14 F2 8 Chilliwack A1-T1 0
2.10.16 4 F1 4 Abbotsford A1-T1 6 13 F2 6 Burnaby A1-T1 0
2.7.16 5 F1 5 Coquitlam A1-T1 3 12 F2 5 South Delta A1-T1 2
2.11.16 6 F1 6 Cloverdale A1-T1 5 11 F2 4 North Van A1-T1 4
2.10.16 7 F1 7 Langley A1-T1 6 10 F2 2 Van T-Birds A1-T1 1
2.4.16 8 F1 8 NSWC A1-T1 2 9 F2 1 Hollyburn A1-T1 0

 

 

PCAHA Peewee Tier 2

One team has already advanced to the Tier 2 Peewee Final 4:  #2 North Delta downed #9 Seafair A2, 2-0 and 5-0.

In the other series, #1 BWC downed #14 Ridge Meadows A2, 7-1; #5 Vancouver A1 and #6 Mission tied 5-5 in their opener; while #4 Langley A2 edged #7 Vancouver T-Birds A2, 4-3.

 

Peewee Tier 2, Round 3 – Winners advance to Final 4

T2 – Round 3

Date T2# FLT # Home GF T2# FLT # Away GF
2.16.16 1 F2 3 BWC A2-T2  7 14 F4 2 Ridge Mdws A2-T2  2
2.20.16 14 F4 2 Ridge Mdws A2-T2  – 1 F2 3 BWC A2-T2  –
2.15.16 2 F2 7 North Delta A1-T2  2 9 F3 8 Seafair A2-T2  0
2.17.16 9 F3 8 Seafair A2-T2  0 2 F2 7 North Delta A1-T2  5
2.16.15 4 F2 10 Langley A2-T2  4 7 F3 6 Van T-Birds A2-T2  3
2.23.16 7 F3 6 Van T-Birds A2-T2  – 4 F2 10 Langley A2-T2  –
2.13.16 5 F3 1 Vancouver A1-T2  5 6 F3 2 Mission A1-T2  5
2.20.16 6 F3 2 Mission A1-T2  – 5 F3 1 Vancouver A1-T2

 

Peewee Tier 2,  Round 2 

Six of the Top 8 seeds advanced through the Round 2 in the Peewee Tier 2 playoffs.

The surprise was #14 Ridge Meadows A2s edging #3 Port Moody A1, in a 3-2 decision, February 10. Ridge had finished second in Flight 4, Port Moody were 9th in Flight 2.

In the pick ’em between #8 vs #9, #9 Seafair A2 downed #8 NSWC A2, in another 3-2 game.

 

T2 – Round 1

 Date  T2#  FLT  # Home  GF  T2#  FLT  # Away  GF
2.1.16 12 F3 11 Abbotsford A2-T2 12 23 F8 3 Hollyburn A2-T2 1
2.6.16 13 F4 1 Cloverdale A2-T2 5 21 F7 2 Surrey A2-T2 3
2.6.16 14 F4 2 Ridge Mdws A2-T2 3 19 F5 6 South Delta A2-T2 2
2.2.16 15 F4 3 Chilliwack A2-T2 3 18 F5 4 Aldergrove A1-T2 2
2.2.16 16 F4 7 Burnaby A2-T2 4 17 F4 8 North Van A2-T2 1
Date T2# FLT #

T2 – Round 2

GF T2# FLT # GF
Home Away
2.9.16 1 F2 3 BWC A2-T2 12 16 F4 7 Burnaby A2-T2 2
2.7.16 2 F2 7 North Delta A1-T2 8 15 F4 3 Chilliwack A2-T2 2
2.10.16 3 F2 9 Port Moody A1-T2 2 14 F4 2 Ridge Mdws A2-T2 3
2.9.16 4 F2 10 Langley A2-T2 3 13 F4 1 Cloverdale A2-T2 1
2.6.16 5 F3 1 Vancouver A1-T2 7 12 F3 11 Abbotsford A2-T2 1
2.7.16 6 F3 2 Mission A1-T2 6 11 F3 10 Coquitlam A2-T2 0
2.9.16 7 F3 6 Van T-Birds A2-T2 4 10 F3 9 Semiahmoo A2-T2 2
2.6.16 8 F3 7 NSWC A2-T2 2 9 F3 8 Seafair A2-T2 3

 

PCAHA Peewee Tier 3

The top 8 teams have advanced to Round 3, a first to 4 points format, with up to four games played if necessary.

Just three games have been played so far, top seeds have won all of them: #4 Vancouver Thunderbird A3 downed #5 Abbotsford A3, 5-3; #3 Langley A3 defeated #6 Sunshine Coast A1, 8-3, and #2 Semiahmoo A3 beat BWC A3, 5-1.

 

Peewee Tier 3, Round 3

T3 – Round 3

 Date  T3#  FLT  # Home  GF  T3#  FLT  # Away  GF
2.22.16 1 F4 4 NSWC A3-T3 10 F6 1 Squamish A1-T3
2.23.16 10 F6 1 Squamish A1-T3 1 F4 4 NSWC A3-T3
2.29.16 1 F4 4 NSWC A3-T3 10 F6 1 Squamish A1-T3
3.1.16 10 F6 1 Squamish A1-T3 1 F4 4 NSWC A3-T3
2.16.16 2 F4 5 Semiahmoo A3-T3 5 9 F5 8 BWC A3-T3 1
2.19.16 9 F5 8 BWC A3-T3 2 F4 5 Semiahmoo A3-T3
2.23.16 2 F4 5 Semiahmoo A3-T3 9 F5 8 BWC A3-T3
2.26.16 9 F5 8 BWC A3-T3 2 F4 5 Semiahmoo A3-T3
2.14.16 3 F4 10 Langley A3-T3 8 6 F5 3 Sunshine Cst A1-T3 3
2.21.16 6 F5 3 Sunshine Cst A1-T3 3 F4 10 Langley A3-T3
2.24.16 3 F4 10 Langley A3-T3 6 F5 3 Sunshine Cst A1-T3
2.28.16 6 F5 3 Sunshine Cst A1-T3 3 F4 10 Langley A3-T3
2.13.16 4 F5 1 Van T-Birds A3-T3 5 5 F5 2 Abbotsford A3-T3 3
2.19.16 5 F5 2 Abbotsford A3-T3 4 F5 1 Van T-Birds A3-T3
2.20.16 4 F5 1 Van T-Birds A3-T3 5 F5 2 Abbotsford A3-T3
2.26.16 5 F5 2 Abbotsford A3-T3 4 F5 1 Van T-Birds A3-T3

 

Peewee Tier 3 Rounds 1 & Round 2

The top 6 seeds advanced through Round 2. The two exceptions: #10 Squamish A1 upset #7 Arbutus A1, 2-1; and #9 BWC A3 downed Port Moody A2, 9-3.

T3 – Round 1

 Date  T3#  FLT  # Home  GF  T3#  FLT  # Away  GF
2.4.16 11 F6 2 Ridge Mdws A3-T3 4 22 F8 8 Burnaby A3-T3 2
2.3.16 12 F6 4 Chilliwack A3-T3 6 21 F8 5 Surrey A3-T3 0
2.3.16 13 F6 5 Coquitlam A3-T3 3 20 F8 1 Vancouver A2-T3 7
2.2.16 14 F6 6 Cloverdale A3-T3 6 19 F7 8 South Delta A3-T3 1
2.5.16 15 F6 8 North Delta A2-T3 3 18 F7 1 North Van A3-T3 1
2.6.16 16 F6 9 West Van A1-T3 3 17 F6 10 Seafair A3-T3 0

T3 – Round 2

 Date  T3#  FLT  # Home  GF  T3#  FLT  # Away  GF
2.8.16 1 F4 4 NSWC A3-T3 8 20 F8 1 Vancouver A2-T3 2
2.9.16 2 F4 5 Semiahmoo A3-T3 10 16 F6 9 West Van A1-T3 1
2.10.16 3 F4 10 Langley A3-T3 7 15 F6 8 North Delta A2-T3 1
2.8.16 4 F5 1 Van T-Birds A3-T3 3 14 F6 6 Cloverdale A3-T3 2
2.8.16 5 F5 2 Abbotsford A3-T3 5 12 F6 4 Chilliwack A3-T3
2.7.16 6 F5 3 Sunshine Cst A1-T3 2 11 F6 2 Ridge Mdws A3-T3 1
2.6.16 7 F5 5 Arbutus Club A1-T3 1 10 F6 1 Squamish A1-T3 2
2.6.16 8 F5 7 Port Moody A2-T3 3 9 F5 8 BWC A3-T3 9

 

 

PCAHA Peewee Tier 4

In Tier 4, Round 2 features the top 8 teams in the first to 4 point series, with games 3 and 4 played only if necessary –  two series are complete.

Semiahmoo A4 defeated Cloverdale A4 in two games, 3-2 and 3-1; and Vancouver Thunderbird A4 downed Coquitlam A4, 6-1 and 2-0.

Langley and Abbotsford have played one game, with Langley A4 coming out on top 6-2.

Whistler A1 and NSWC A4 have also played one game, with Whistler A1 winning 8-2.

In Round 1, three top seeds advanced: #5 Cloverdale A4 advanced vs #11 North Van A4, 4-0; #7 NSWC A4 defeated #7 BWC A4, 4-2; and #9 Abbotsford A4 downed #8 Ridge Meadows A4, 4-1.

 

Peewee Tier 4 – Round 2 – Winners advance to Final 4

Date T4# FLT # T4 – Round 2 GF T4# FLT # GF
Home Away
2.14.16 1 F6 3 Langley A4-T4 6 9 F8 6 Abbotsford A4-T4 2
2.21.16 9 F8 6 Abbotsford A4-T4 1 F6 3 Langley A4-T4
2.28.16 1 F6 3 Langley A4-T4 9 F8 6 Abbotsford A4-T4
3.6.15 9 F8 6 Abbotsford A4-T4 1 F6 3 Langley A4-T4
2.15.16 2 F6 7 Whistler A1-T4 8 7 F7 6 NSWC A4-T4 2
2.20.16 7 F7 6 NSWC A4-T4 2 F6 7 Whistler A1-T4
2.21.16 2 F6 7 Whistler A1-T4 7 F7 6 NSWC A4-T4
2.22.16 7 F7 6 NSWC A4-T4 2 F6 7 Whistler A1-T4
2.10.16 3 F6 11 Semiahmoo A4-T4 3 6 F7 5 Cloverdale A4-T4 2
2.13.16 6 F7 5 Cloverdale A4-T4 1 3 F6 11 Semiahmoo A4-T4 3
2.7.16 4 F7 3 Van T-Birds A4-T4 6 5 F7 4 Coquitlam A4-T4 1
2.14.16 5 F7 4 Coquitlam A4-T4 0 4 F7 3 Van T-Birds A4-T4 2

Peewee Tier 4, Round 1 – Winners advance to Top 8

T4 – Round 1

 Date  T4#  FLT Home  GF  T4#  FLT Away  GF
2.6.16 6 F7 5 Cloverdale A4-T4 4 11 F8 10 North Van A4-T4 0
2.8.16 7 F7 6 NSWC A4-T4 4 10 F8 7 BWC A4-T4 2
2.6.16 8 F8 2 Ridge Mdws A4-T4 1 9 F8 6 Abbotsford A4-T4 4