Host Seafair Big Winner at Thanksgiving Tourney, Final Results.

in Other News, tournaments

The 11th Annual Seafair Thanksgiving tournament to wrapped up late Monday.

The host association was a big winner, bringing home gold in 5 Divisions: Atom Tier 1, 3-2 (OT) vs Richmond; Atom Tier 2, 11-0 vs Saanich; Peewee Tier 1, Flight 1, 3-2 Seafair A1 vs JDF; Peewee Tier 1 Flight 2 Seafair A2, 4-0 vs South Delta, and Midget Tier 1 Flight 1, 2-1 (OT) vs Vancouver Minor.

Other winners:

Whitehorse, Peewee Tier 2 Flight 1, 7-4 vs South Delta. Score was 4-3 Whitehorse after 2. Whitehorse and finished the round robin in 2nd place, 2-1-0 behind South Delta, 3-0-0.

Seattle, Peewee Tier 2 Consolation 4-2 vs. Van T-Birds.

Cowichan Valley, Bantam Tier 1 Flight 1, 4-1 vs Seafair A1.Cowichan lead 2-0 after first, 3-1 after two, ending Seafair’s streak of three straight tournament wins. Cowichan Valley had finished the round robin in 2nd place, 2-1-0 behind Seafair, 3-0-0.

Cloverdale, Bantam Tier 1 Consolation, 4-2 vs Victoria Racquet Club. Cloverdale finished the round robin 1-2-0, VRC 0-3-0.

Saanich, Bantam Tier 2 Flight 1, 7-1 vs JDF.

Portland, Bantam Tier 2 Consolation, 5-3 vs Seattle.

North Shore Winter Club, Tier 1 Flight 2, 3-2 vs Port Coquitlam.

 

Final Round Robin Placement, and Championship Playoff results:

ATOM TIER 1
Round Robin Play
1st place – Seafair (2-1-0)
2nd place – Richmond (2-1-0)
3rd place – Nanaimo (1-1-1)
4th place – JDF (0-2-1)
Championship Game
Seafair 3 – Richmond 2
Comments
– Seafair had a 2-0 lead halfway through the 2nd period
– Richmond scored first goal with 5 minutes left in the 2nd period and tied it in the 3rd period at the half way mark
– 3rd period ended 3-3
– Seafair took a tripping penalty with 30 seconds left to go in the 3rd
– Seafair scored 12 seconds into overtime (shorthanded goal)
– Seafair beat Richmond in round robin play 6-0
ATOM TIER 2
Round Robin Play
1st place – Seafair (3-0-0)
2nd place – JDF(2-1-0)
3rd place – Saanich(1-2-0)
4th place – Portland (0-3-0)
Championship Game
Seafair 11 – Saanich 0
Comments
– Seafair scored 6 in first period, 3 in the second period and 2 in the 3rd period
PEEWEE TIER 1
Round Robin Play (Blue Group)
1st place – Seafair A1 (3-0-0)
2nd place – Phoenix (1-1-1)
3rd place – Surrey (1-2-0)
4th place – North Van (0-2-1)
Round Robin Play (Orange Group)
1st place – Victoria RC (3-0-0)
2nd place – JDF(1-1-1)
3rd place – Seafair A2 (1-1-1)
4th place – S. Delta (0-2-1)
Championship Game
Seafair 5 – Victoria RC 0
Comments
– Seafair scored 1 in first period, 2 in the second period and 2 in the 3rd period
– Seafair A2 should have competed in their “natural” division (Peewee Tier 2), but chose to move up, after one of the Tier 1 teams dropped out at the last moment.  They tied for 2nd, but ended up in third (because of tie-breaker rules), but ended up winning the Flight B (Consolation Finals) against the South Delta A1 team 4-0
PEEWEE TIER 2
Round Robin Play
Round Robin Play (Blue Group)
1st place – Portland (2-1-0)
2nd place – Seafair A3 (2-1-0)
3rd place – Seattle(1-2-0)
4th place – Surrey (1-2-0)
Round Robin Play (Orange Group)
1st place – S. Delta (3-0-0)
2nd place – Whitehorse (2-1-0)
3rd place – Van T-Birds (1-1-1)
4th place – Everett (0-3-0)

Championship Game

Whitehorse 7 – South Delta 4
Comments
– South Delta opened the scoring in the first
– Whitehorse scored the next 2, making it 2-1 after the first period
– in the 2nd, South Delta tied it, Whitehorse scored the next 2 goals, and South Delta scored the final goal of the 2nd period making it 4-3 in favour of Whitehorse
– South Delta scored in the 3, followed by 3 goals by Whitehorse
BANTAM TIER 1
Round Robin Play (Blue Group)
1st place – Seafair A1 (3-0-0)
2nd place – Cowichan Valley(2-1-0)
3rd place – Cloverdale (1-2-0)
4th place – Victoria RC (0-3-0)
Round Robin Play (Orange Group)
1st place – Nanaimo (1-0-2)
2nd place – South Delta (1-0-2)
3rd place – Seattle (0-1-2)
4th place – Van Minor (0-1-2)
Championship Game
Cowichan Valley 4 – Seafair 1
Comments
– Cowichan took 2-0 lead after the first period
– Seafair scored first in the second period, but Cowichan added another near the end of the 2nd
– Cowichan scored only goal in the 3rd period
– this ended Seafair’s streak of 3 straight tournament titles
BANTAM TIER 2
Round Robin Play
Round Robin Play (Blue Group)
1st place – JDF(3-0-0)
2nd place – Alberni Valley (1-1-1)
3rd place – Seafair (1-1-1)
4th place – Seattle (1-1-1)
Round Robin Play (Orange Group)
1st place – Saanich (3-0-0)
2nd place – Cowichan Valley (2-1-0)
3rd place – Colorado (1-2-0)
4th place – Portland (0-3-0)

Championship Game

Saanich 7 – JDF 1
Comments
– Saanich scored first 5 goal (2 in the first and 3 in the second)
– JDF go their only goal to start the third period, but then Saanich scored the final 2 goals
MIDGET TIER 1
Round Robin Play (Blue Group)
1st place – Seafair A1 (3-0-0)
2nd place – Van Minor (2-1-0)
3rd place – JDF (1-2-0)
4th place – Seattle (0-3-0)
Round Robin Play (Orange Group)
1st place – Van T-Birds (3-0-0)
2nd place – Cloverdale (2-1-0)
3rd place – NSWC (1-2-0)
4th place – Port Coquitlam(0-3-0)

Championship Game

Seafair 3 – Van Minor 2 (shoot out victory)
Comments
– Van Minor scored first in the first period
– Seafair scored next, ending the 1st period 1-1
– Van Minor opened scoring in the second period
– Seafair scored 2 minutes later, making it 2-2 after the second period
– no scoring in the 3rd period
– no scoring in the 5 min OT (4 on 4)
– Seafair wins shootout 2 goals to one
MIDGET TIER 2
Round Robin Play
Round Robin Play (Blue Group)
1st place – Arizona (3-0-0)
2nd place – Portland (2-1-0)
3rd place – JDF (1-2-0)
4th place – Whitehorse (0-3-0)

Round Robin Play (Orange Group)

1st place – Saanich (2-0-1)
2nd place – Oceanside (2-1-0)
3rd place – Seafair (1-1-1)
4th place – Seattle (0-3-0)

Championship Game

Saanich 11 – Arizona 3
Comments
– 6-1 for Saanich after the first period
– 8-2 after the second period

Complete results:

 

Seafair Thanksgiving Tournament Resutls
Atom Tier 1 / Tier 2
Sat. Oct 12
Seafair A1 2 Nanaimo 3
JDF A1 3 Richmond 4
JDF A2 8 Saanich 2
Seafair A2 8 Portland 1
Richmond 0 Seafair A1 6
Nanaimio 3 JDF A1 3
Saachnich 2 Seafair A2 6
JDF A2 6 Portland 3
Sunday, Oct 13
Nanaimo 3 Richmond 4
Portland 4 Saanich 6
Seafair A1 7 JDF A1 1
Seafair A2 11 JDF A2 1
SEMIS
1A. Seafair A1 7 4A. JDF A1 0
2A. Richmond 8 3A. Nanaimo 3
1B. Seafair A2 11 4B. Portland 3
2B. JDF2 2 3B. Saanich 6
Monday, Oct 14 Finals
T2 cons, Portland 6 JDF 0
T1 cons, JDF 3 Nanaimo 6
Final T2: Seafair A2 11 Saanich 0
Final T1. Seafair A1 3 Richmond 2
Peewee Tier 1
Fri, Oct 11
JDF 0 VRC 1
S. Delta 0 Seafair A2 3
North Van 1 Surrey 2
Sat, Oct 12
Seafair A1 10 Phoenix 0
VRC 6 S. Delta 2
Surrey 1 Phoenix 4
North Van 0 Seafair A1 9
Seafair A2 0 JDF 0
Sunday, Oct 13
Phoenix 1 North Van 1
Seafair A1 14 Surrey 0
S Delta 0 JDF 4
Seafair A2 2 VRC 4
PW T1 Playoffs start Monday, 7:00 am.
Seafair A1 3 JDF 1
VRC 3 Phoenix 2
Surrey 0 S. Delta 3
Seafair A2 9 North Van 0
Cons.Flt A: JDF 3 Phoenix 1
Final Flt A: Seafair A1 5 VRC 1
Cons. Flt B: Surrey 1 North Van 2
Final Flt B: South Delta 0 Seafair A2 4
Peewee Tier 2
Fri, Oct 11
Van Tbirds 5 Everett 4
S Delta 5 Whitehorse 4
Seattle 5 Surrey 1
Seafair 2 Portland 5
Sat, Oct 12
Surrey 1 Seafair 8
Portland 6 Seattle 3
Everett 1 S. Delta 4
Van T-Birds 2 Whitehorse 8
Sunday, Oct 13
Portland 6 Surrey 0
Seafair 3 Seattle 6
Whiteorse 11 Everett 0
S Delta 3 Van T-Birds 2
PW T2 Playoffs start Monday, 7:00 am.
Portland 1 Whitehorse 5
South Delta 3 Seafair A3 2
Seattle 5 Everett 4
Van T-Birds 6 Surrey 1
Cons. Flt A. Portland 1 Seafair A3 3
Final Flt A Whitehorse 7 South Delta 4
Cons. Flt B. Everett 6 Surrey 2
Final Flt B. Seattle 4 Van T-Birds 3
Bantam Tier 1
Fri., Oct 11
S. Dlta 2 Seattle 0
Nanaimo 6 Van Mior 0
Cowichan Valley 4 Cloverdale 2
Seafair 1 VRC 0
Sat, Oct 12
Van Mnor 1 S. Delta 1
Nanaimo 2 Seattle 2
VRC 2 Cowichan Valley 6
Cloverdale 0 Seafair 4
VRC 2 Cloverdale 4
Seafair 5 Cowichan Valley 4
Seattle 3 Van Minor 3
S Delta 2 Nanaimo 2
Sun, Oct 13 (Semis)
3. Cloverdale 13 4. Vancouver Minor 0
3. Seattle 1 4. Victoria RC 10
1. Seafair 6 2. S. Delta 2
1.Nanaimo 1 2. Cow. Valley 6
Bantam T1 Finals Start, 2:30 pm Monday, Oct 14
Final, Flt B. Cloverdale 4 Victoira RC 2
Final Flt A. Seafair  1 Cowichan Valley  4
Bantam Tier 2
Fri., Oct 11
Seafair 4 Alberni Valley 6
Saanich 2 JDF 6
Seafair 5 Portland 2
Colorado 2 Cowichan Valley 4
Saturday, Oct 12
Portland 3 Colorado 4
Saanich 5 Cowichan Valley 4
Alberni Valley 1 Seattle 1
JDF 8 Seafair 5
Cowichan Valley 4 Portland 1
Colorado 1 Saanich 4
Alberni Valley 3 JDF 5
Seafair 3 Seattle 3
Sunday, Oct 13 Semis
3. Seafair 3 4. Portland 4
3. Colorado 2 4. Seattle 3
1. JDF 4 2. Cow. Valley 1
1. Saanich 7 2. Alberni Valley 0
Bantam T2 Finals Start, 8:45 am Monday, Oct 14
Final Flt B. Portland 5 Seattle 3
Final Flt. A. JDF 1 Saanich 7
Midget Tier 1
Fri. Oct. 11
Van Minor 3 JDF 0
Seafair 5 Seattle 0
Coloverdale 1 1 Van Tibrds 4
Port Coquitam 0 NSWC 2
Sat, Oct 12
Van Tbirds 3 Port Coquitlam 3
Cloverdate 3 NSWC 2
Seattle 1 Van Mionr 3
JDF 1 Seafair 3
Sun. Oct 13
Seattle 1 JDF 8
Seafair 3 Van Minor 2
NSWC 0 Van T-Birds 4
Port Coquitlam 3 Cloverdale 5
Sun, Oct 13 (Semis)
3A. JDF 3 4B. Port Coquitlam 5
3B. NSWC 5 4A. Seattle 1
1A. Seafair 7 2B. Cloverdale 4
1B. Van T-Birds 2 2A. Van Minor 5
Mon, Oct 14 (Finals)
Final Flt. B, Port Coquitlam 2 NSWC 3
Final Flt A. Seafair 2 Van Minor 1
Midget Tier 2
Fri. Oct 11
Sannich 4 Oceanside 1
Seafair 7 Seattle Sno-Kings 1
Portald 6 JDF 2
Whitehorse 2 Arizoa 8
Sat, October 12
JDF 4 Whitehorse 0
Portland 4 Arizona 8
Seattle SnoKIngs 3 Saanich 6
Oceanside 6 Seafair 4
Sun, October 13
Seattle SnoKings 1 Oceanside 5
Seafair 0 Saanich 0
Arizona 9 JDF 1
Whitehorse 1 Portland 5
Sun, Oct 13 (Semis)
3A. Seafair 6 4B. Whitehorse 0
3B. JDF 10 4A. Seattle SnoKings 0
1A. Saanich 3 2B. Portland 2
1B. Arizona 11 2A. Oceanside 3
Mon. Oct. 14 Finals
Final. Flt B. Seafair 3 JDF 4
Final Flt A. Saanich 11 Arizona 3