Seafair Thanksgiving Tournament, results at noon Sunday

in Other News, tournaments

Here are results from the 11th Annual Seafair Thanksgiving tournament to mid-day Sunday.

56 teams are in action.

Semis start Sunday night for most divisions. All divisions except Atom are in two 4-team pools. Third and fourth place teams from both pools cross over and play in semis, winners advance to bronze medal game Monday. First and second place teams also crossover to play semis, and winners advance to gold medal game Monday.

Atom A1 and A2 are the exceptions, both in four team divisions, so no crossovers, each team stays in own tier for playoffs.

Results will be updated again at end of action Sunday night and on Monday.

 

Scores at noon, Sunday, Oct. 13
Atom Tier 1 / Tier 2
Sat. Oct 12
Seafair A1 2 Nanaimo 3
JDF A1 3 Richmond 4
JDF A2 8 Saanich 2
Seafair A2 8 Portland 1
Richmond 0 Seafair A1 6
Nanaimio 3 JDF A1 3
Saachnich 2 Seafair A2 6
JDF A2 6 Portland 3
Sunday, Oct 13
Nanaimo 3 Richmond 4
Portland 4 Saanich 6
Seafair A1 7 JDF A1 1
Seafair A2 11 JDF A2 1
SEMIS
1A. Seafair A1 4A. JDF A1
2A. Richmond 3A. Nanaimo
1B. Seafair A2 4B. Portland
2B. JDF2 3B. Saanich
Atom Finals Start Monday.
Peewee Tier 1
Fri, Oct 11
JDF 0 VRC 1
S. Delta 0 Seafair A2 3
North Van 1 Surrey 2
Sat, Oct 12
Seafair A1 10 Phoenix 0
VRC 6 S. Delta 2
Surrey 1 Phoenix 4
North Van 0 Seafair A1 9
Seafair A2 0 JDF 0
Sunday, Oct 13
Phoenix 1 North Van 1
Seafair A1 Surrey
S Delta JDF
Seafair A2 VRC
PW T1 Playoffs start Monday, 7:00 am.
Peewee Tier 2
Fri, Oct 11
Van Tbirds 5 Everett 4
S Delta 5 Whitehorse 4
Seattle 5 Surrey 1
Seafair 2 Portland 5
Sat, Oct 12
Surrey 1 Seafair 8
Portland 6 Seattle 3
Everett 1 S. Delta 4
Van T-Birds 2 Whitehorse 8
Sunday, Oct 13
Portland Surrey
Seafair Seattle
Whiteorse Everett
S Delta Van T-Birds
PW T2 Playoffs start Monday, 7:00 am.
Bantam Tier 1
Fri., Oct 11
S. Dlta 2 Seattle 0
Nanaimo 6 Van Mior 0
Cowichan Valley 4 Cloverdale 2
Seafair 1 VRC 0
Sat, Oct 12
Van Mnor 1 S. Delta 1
Nanaimo 2 Seattle 2
VRC 2 Cowichan Valley 6
Cloverdale 0 Seafair 4
VRC 2 Cloverdale 4
Seafair 5 Cowichan Valley 4
Seattle 3 Van Minor 3
S Delta 2 Nanaimo 2
Sun, Oct 13 (Semis)
3. Cloverdale 4. Vancouver
3. Seattle 4. VCR
1. Seafair 2. S. Delta
1. Van Minor 2. Cow. Valley
Bantam T1 Finals Start, 2:30 pm Monday, Oct 14
Bantam Tier 2
Fri., Oct 11
Seafair 4 Alberni Valley 6
Saanich 2 JDF 6
Seafair 5 Portland 2
Colorado 2 Cowichan Valley 4
Saturday, Oct 12
Portland 3 Colorado 4
Saanich 5 Cowichan Valley 4
Alberni Valley 1 Seattle 1
JDF 8 Seafair 5
Cowichan Valley 4 Portland 1
Colorado 1 Saanich 4
Alberni Valley 3 JDF 5
Seafair 3 Seattle 3
Sunday, Oct 13 Semis
3. Seafair 4. Portland
3. Colorado 4. Seattle
1. JDF 2. Cow. Valley
1. Saanich 2. Alberni Valley
Bantam T2 Finals Start, 8:45 am Monday, Oct 14
Midget Tier 1
Fri. Oct. 11
Van Minor 3 JDF 0
Seafair 5 Seattle 0
Coloverdale 1 1 Van Tibrds 4
Port Coquitam 0 NSWC 2
Sat, Oct 12
Van Tbirds 3 Port Coquitlam 3
Cloverdate 3 NSWC 2
Seattle 1 Van Mionr 3
JDF 1 Seafair 3
Sun. Oct 13
Seattle 1 JDF 5
Seafair 0 Van Minor 0
NSWC 0 Van T-Birds 4
Port Coquitlam Cloverdale
Sun, Oct 13 (Semis)
JDF TBD
TBD Seattle
Seafair TBD
Van T-Birds Van Minor
Mon, Oct 14 (Finals)
Midget Tier 2
Fri. Oct 11
Sannich 4 Oceanside 1
Seafair 7 Seattle Sno-Kings 1
Portald 6 JDF 2
Whitehorse 2 Arizoa 8
Sat, October 12
JDF 4 Whitehorse 0
Portland 4 Arizona 8
Seattle SnoKIngs 3 Saanich 6
Oceanside 6 Seafair 4
Sun, October 13
Seattle SnoKings Oceanside
Seafair Saanich
Arizona JDF
Whitehorse Portland
Sun, Oct 13 (Semis)
3A. Seafair 4B. Whitehorse
3B. JDF 4A. Seattle SnoKings
1A. Saanich 2B. Portland
1B. Arizona 2A. Oceanside
Mon. Oct. 14 Finals, start at 8:45 am