Tim Jardine Bantam Showcase Semis set

in Other News, tournaments

South Delta Storm

 

 

The 22nd Annual Tim Jardine Bantam AAA Showcase is underway in South Delta this weekend.

Ten teams competed in two pools this year. The #4 and #5 seeds played of in an elimination game, first and with winners advancing to the quarter finals.

Here are the results from the elimination and QF games Saturday:

Elimination:

Coquiltlam (A4) downed Ridge Meadows (B5), 5-4, to advance to quarterfinals vs top A Pool seed Nanaimo.

Cloverdale (B4) defeated Langley (A5), 5-1 to advance to quarterfinals against top B Pool seed, Juan de Fuca.

Quarterfinals:

Hollyburn (B3) won 5-4 vs Sno-Kings (A2).

Chilliwack (A3) won 5-1 vs Langley (B2).

Nanaimo (A1) won 3-2 vs Coquitlam (A4)

Cloverdale (B4) won 1-0 vs Juan de Fuca (A1)

Semi-final match ups for Sunday morning:

Hollyburn (B3) vs Nanaimo (A1)

Chilliwack (A3) vs Cloverdale (B4)

Winners playoff at 2:30.

Last year Hollyburn Huskies won the tournament with 6 straight wins, including a 3-2 semi-final win over Prince George, and a 6-5 gold medal win over Nanaimo.

Preliminary round standings., scroll down for full schedule and scoring leaders.

Pool A:

TEAM GP W L T PTS
Nanaimo 3 3 0 0 6
Sno-Kings 3 1 0 2 4
Chilliwack 3 0 0 3 3
Coquitlam 3 1 2 0 2
South Delt. 3 0 3 0 0
Pool B
TEAM GP W L T PTS
Juan de Fuca. 3 2 0 1 5
Langley 3 2 1 0 4
Hollyburn 3 1 1 1 3
Cloverdale 3 1 2 0 2
Ridge Mead. 3 0 2 1 1

 

DATE TIME AWAY HOME LOC SITE
RR
Thu, Nov. 12
9:00A Langley
(Pool B)
Cloverdale 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
RR
Thu, Nov. 12
10:00A Hollyburn
(Pool B)
Ridge Meadows
(Pool B)
Richmond Ice Center Coliseum
RR
Thu, Nov. 12
11:15A Coquitlam
(Pool A)
South Delta 
(Pool A)
Ladner Leisure Center
RR
Thu, Nov. 12
12:15P Sno-Kings
(Pool A)
Chilliwack 
(Pool A)
Richmond Ice Center Coliseum
RR
Thu, Nov. 12
1:45P Cloverdale
(Pool B)
Nanaimo 
(Pool A)
Ladner Leisure Center
RR
Thu, Nov. 12
2:30P Juan de Fuca
(Pool B)
Hollyburn 
(Pool B)
Richmond Ice Center Coliseum
RR
Thu, Nov. 12
4:15P Coquitlam
(Pool A)
Langley 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
RR
Thu, Nov. 12
6:30P South Delta
(Pool A)
Nanaimo 
(Pool A)
10  Ladner Leisure Center
RR
Fri, Nov. 13
9:00A Juan de Fuca
(Pool B)
Sno-Kings 
(Pool A)
Ladner Leisure Center
RR
Fri, Nov. 13
11:00A Chilliwack
(Pool A)
Ridge Meadows
(Pool B)
Richmond Ice Center Coliseum
RR
Fri, Nov. 13
11:15A South Delta
(Pool A)
Cloverdale 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
RR
Fri, Nov. 13
1:15P Nanaimo
(Pool A)
Langley 
(Pool B)
Richmond Ice Center Coliseum
RR
Fri, Nov. 13
2:00P Sno-Kings
(Pool A)
Coquitlam 
(Pool A)
Ladner Leisure Center
RR
Fri, Nov. 13
4:15P Chilliwack
(Pool A)
Hollyburn 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
RR
Fri, Nov. 13
6:30P Ridge Meadows
(Pool B)
Juan de Fuca 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
EP
Sat, Nov. 14
Game #1
8:15A Ridge Meadows
(Pool B)
Coquitlam 
(Pool A)
Richmond Ice Center Coliseum
EP
Sat, Nov. 14
Game #2
9:00A South Delta
(Pool A)
Cloverdale 
(Pool B)
Richmond Ice Center Forum
EP
Sat, Nov. 14
Game #3
10:00A Hollyburn
(Pool B)
Sno-Kings 
(Pool A)
Ladner Leisure Center
EP
Sat, Nov. 14
Game #4
12:15P Chilliwack
(Pool A)
Langley 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
EP
Sat, Nov. 14
Game #5
2:30P Coquitlam
(Pool A)
Nanaimo 
(Pool A)
Ladner Leisure Center
EP
Sat, Nov. 14
Game #6
4:45P Cloverdale
(Pool B)
Juan de Fuca 
(Pool B)
Ladner Leisure Center
EP
Sun, Nov. 15
Game #7
8:00A Hollyburn
(Pool B)
   Nanaimo 
(Pool A)
   Ladner Leisure Center
EP
Sun, Nov. 15
Game #8
10:15A Chilliwack
(Pool A)
   Cloverdale 
(Pool B)
   Ladner Leisure Center
EP
Sun, Nov. 15
Game #9
2:30P Winner Game ##8    Winner Game ##7     Ladner Leisure Center

 

Scoring Leaders:

PLAYER # P BY TEAM GP G A PTS P/G PIM
1 Ethan Jones 10 F Nanaimo 4 7 6 13 3.3 0
2 Chase Heslop 9 F Nanaimo 4 3 8 11 2.8 2
3 Dylan Robinson 9 F Coquitlam 5 6 2 8 1.6 12
4 Brendan Rogers 18 F Nanaimo 4 5 3 8 2.0 4
5 Josh Zary 19 F Nanaimo 4 4 4 8 2.0 4
6 Tristan Fraser 28 F Hollyburn 4 2 6 8 2.0 6
7 Owen McMurchy 10 F Coquitlam 4 2 6 8 2.0 0
8 Payton Mount F Juan de Fuca 3 5 2 7 2.3 0
9 Deji Ajayi 11 F Cloverdale 4 5 2 7 1.8 2
10 Jason Bowen Chilliwack 4 4 3 7 1.8 6
11 Ethan Bowen Chilliwack 4 2 5 7 1.8 6
12 Cole Dubicki 14 Sno-Kings 4 4 2 6 1.5 0
13 Bradley Fortin 9 F Langley 4 4 2 6 1.5 0
14 Craig Schouten 3 F Cloverdale 4 2 4 6 1.5 4
15 Mackenzie Pearmain 28 F Hollyburn 4 4 1 5 1.3 0
16 Mattias Metzner 14 F Hollyburn 4 3 2 5 1.3 0
17 Alex Beechey 16 F Cloverdale 4 2 3 5 1.3 4
18 Liam Moody 15 F Nanaimo 4 2 3 5 1.3 4
19 Andrew Coons 18 F Coquitlam 5 1 4 5 1.0 0
20 Aaron Marsh 24 F Nanaimo 4 3 1 4 1.0 2