US Top Teams at Richmond this year, tourney wrap

in tournaments

 

 

 

January 8, 2019

The 38th annual Richmond International Bantam Midget Hockey Tournament wrapped up on New Years Eve, with two USA-based teams winning the top two midget divisions.

The Sno Kings U16 T1 team took the Midget AAA division, downing Portland Jr. Winterhawks 7-0 in the final, while the Arizona Jr. Sun Devils U18s took the Midget AA division, with a 5-2 win vs Valley Thunder U16 (Anchorage).

Both teams went undefeated over seven games.

New Westminster Midget A1 were the Midget A division champs.

In the bantam divisions, Richmond Jets Bantam A2 took the Bantam AA honors. with a 6-1 decision over the Portland Jr. Winterhawks; while North Delta Bantam A2 downed South Delta A2, 4-1 in the Bantam T3 division.

The tournament ran over six days, and featured 53 teams, over a 1,000 players, and 144 games.

Here’s how things wrapped up for each division.

Standings:

 

Midget Tier 1: SNO KING U16 – CHAMPS

 

Team Name GP W L T PTS GF GA PIM
MT1 POOL A
Alaska Wolves U18 AA 6 5 1 0 10 35 13 76
Richmond Jets Midget A1 5 3 2 0 6 29 13 87
South Delta Storm A1 5 1 3 1 3 16 28 56
North Central Bobcats, PG 5 1 4 0 2 8 27 127
Surrey Thunder Midget A1 5 0 3 2 2 14 27 42
MT1 POOL B
Sno King U16 T1 7 7 0 0 14 46 7 52
Portland Jr Winterhawks A1 7 4 3 0 8 19 22 74
JDF Midget T1 5 2 3 0 4 11 20 54
Chilliwack A1 5 2 3 0 4 14 22 48
Ridge Meadows Rustlers A1 4 0 4 0 0 7 23 62
MT1 POOL C
Anchorage North Stars U16 AA 5 4 1 0 8 23 13 42
Burnaby Midget A1 6 4 2 0 8 24 20 56
Mission Stars Midget A1 5 2 2 1 5 15 18 86
Saanich Braves A1 5 2 3 0 4 13 10 146
Nanaimo Clippers Midget A 5 0 3 2 2 12 23 212

POINTS LEADERS:

Trevor Loucks (Sno King U16 T1) – 14
Stirling Nash (Sno King U16 T1) – 13
Ethan Strik (Richmond Jets Midget A1) – 12
Andrew Alonzo (Sno King U16 T1) – 11
Brice Kemp (Richmond Jets Midget A1) – 11

GOALIE LEADERS:

Luke Neilson (Portland Jr Winterhawks A1) – 0.00
Andy Vlaha (Sno King U16 T1) – 0.50
Will Simpson (Alaska Wolves U18 AA) – 1.00
Bailey Bradford (Sno King U16 T1) – 1.67
Matthew Twells (Richmond Jets Midget A1) – 1.85

 

Midget Tier 2: ARIZONA JR SUN DEVILS – CHAMPS

 

Team Name GP W L T PTS GF GA PIM
MT2 Pool A
Valley Thunder U16 7 4 2 1 9 32 25 129
Cloverdale Colts A2 5 4 1 0 8 20 10 44
Richmond Jets A2 5 2 2 1 5 20 14 100
Alaska Oilers U16 5 1 4 0 2 13 17 74
Orange County U16 AA2 5 0 5 0 0 9 40 50
MT2 Pool B
Arizona Jr Sun Devils 7 7 0 0 14 39 11 128
Sunshine Coast Blues Midget A1 5 2 2 1 5 20 20 98
Arctic Lions U16 6 2 3 1 5 20 30 58
Peninsula Eagles Midget T2 6 2 3 1 5 21 23 155
Portland Jr Winterhawks U18 A2 5 1 3 1 3 15 19 75

POINTS LEADERS:

Kole Goldberg (Arizona Jr Sun Devils) – 12
Derek Nelson (Arizona Jr Sun Devils) – 12
Mitch Karpes (Arizona Jr Sun Devils) – 12
Jora Bains (Richmond Jets A2) – 11
Tyson Chidgey (Sunshine Coast Blues Midget A1) – 10

GOALIE LEADERS: GGA

Cameron Connolly (Cloverdale Colts A2) 0.00
Antoine Pare (Arizona Jr Sun Devils) – 1.50
jarrod Wolfert (Arizona Jr Sun Devils) – 1.67
Shaun Yau (Richmond Jets A2) – 2.50
Bryce Erickson (Alaska Oilers U16) – 2.50

 

 

Midget Tier 3: NEW WESTMINSTER ROYALS – CHAMPS

 

Team Name GP W L T PTS GF GA PIM
MT 3
New Westminster A1 6 6 0 0 12 32 8 120
Peninsula Midget B T3 6 4 2 0 8 25 11 76
Surrey Thunder Midget A3 5 2 3 0 4 11 25 83
Burnaby Midget A2 5 1 4 0 2 11 20 91
Nanaimo Clippers T2 4 0 4 0 0 8 23 79

POINTS LEADERS:

Ash Rutherford (New Westminster A1) – 9
Finn Robbins (Peninsula Midget B T3) – 9
Jack Bowie (Peninsula Midget B T3) – 9
Sukhdeep Sumra (New Westminster A1) – 8
Josh Domingues (New Westminster A1) – 6
GOALIE LEADERS: GGA
Daniel Jacinto (New Westminster A1) – 0.00
Matthew Ryan (Peninsula Midget B T3) – 1.50
Matthew Forero (New Westminster A1) – 1.60
Benjamin Skulski (Burnaby Midget A2) – 2.50
Owen Ross (Peninsula Midget B T3) – 2.50

 

 

 

Bantam T2 : RICHMOND JETS A2 CHAMPS

 

Team Name GP W L T PTS GF GA PIM
BT2 Pool A
Richmond Jets A2 7 5 0 2 12 20 9 32
Portland Jr Winterhawks Bantam 7 4 2 1 9 17 23 68
California Golden Bears 5 4 1 0 8 29 9 60
Peninsula Eagles Bantam T2 5 2 3 0 4 8 15 46
Surrey Thunder A2 5 1 3 1 3 14 21 72
Alaska Oilers U14 5 1 4 0 2 8 10 58
Semiahmoo Ravens A2 5 0 5 0 0 8 26 46
BT2 Pool B
Surrey Thunder Bantam A1 6 5 1 0 10 28 12 86
Langley A2 5 3 2 0 6 21 15 54
North Delta A1 6 3 3 0 6 21 20 72
SSAC Innovation Physio Therapy 5 2 3 0 4 12 14 69
Cowichan Valley Capitals 5 2 3 0 4 15 22 78
Alaska North Stars T2 5 2 3 0 4 10 17 93
Anaheim Jr. Ducks 5 2 3 0 4 17 15 44

POINTS LEADERS:

Tyler Dunkel (California Golden Bears) – 12
Jake McCARTHY (Surrey Thunder Bantam A1) – 11
Vincent Rodrigues (North Delta A1) – 11
Sam Diestro (North Delta A1) – 10
Dylan Cornforth (California Golden Bears) – 9

GOALIE LEADERS: GAA

Graham Brown (Peninsula Eagles Bantam T2) – 0.50
Lauren MacKay (Richmond Jets A2) – 0.55
Gavin Zdonek (Anaheim Jr. Ducks) – 1.00
Maxwell Dupree (Alaska Oilers U14)- 1.00
James Mandavia (California Golden Bears) – 1.50

Bantam T3: NORTH DELTA BANTAM A2 – CHAMPS

Team Name GP W L T PTS GF GA PIM
BT3 Pool
North Delta Bantam A2 7 6 0 1 13 32 14 72
South Delta A2 7 4 3 0 8 29 28 76
Burnaby Minor Bantam A2 5 3 2 0 6 18 18 68
Surrey Thunder Bantam A3 6 3 3 0 6 23 26 83
Cloverdale Colts A3 6 2 2 2 6 21 16 38
Langley Eagles A4 5 2 3 0 4 19 22 40
Saanich Bantam T3 5 2 3 0 4 13 17 52
Richmond Jets A3 5 1 3 1 3 14 14 72
Sno King Jr U14 4 0 4 0 0 8 22 60

POINTS LEADERS:

JACK CALLOW (South Delta A2) – 11 points
Lucas CAPORALE (Burnaby Minor Bantam A2) – 9 points
Malyk Awada (Surrey Thunder Bantam A3) – 9 points
Jonas Ponce (North Delta Bantam A2) – 9 points
Sam Centanni (North Delta Bantam A2) – 8 points

GOALIE LEADERS: GAA

Jacob Zillich (North Delta Bantam A2) – 1.80
Matais Reid (North Delta Bantam A2) – 1.90
Ishan Nagra (Richmond Jets A3) – 2.27
Braeden Caruso (Cloverdale Colts A3) – 2.40
Sophie Lim Metz (Richmond Jets A3) – 2.70